Ako zabrániť pádom?

Aby sa zabránilo pádom
Pomocou nižšie uvedeného kontrolného zoznamu sa môžete prechádzať po kľúčových rizikových oblastiach po miestnosti a dozvedieť sa, aké zmeny je potrebné vykonať, aby sa zabránilo pádom.

Ako starneme, pravdepodobnosť pádu sa zvyšuje a riziká sa stávajú vážnejšími. Jeden z troch dospelých nad 65 rokov tento rok klesne a pravdepodobnosť, že sa k nám do osemdesiatky zvýši, bude jeden z dvoch. [cit] Potrebný pre mnohých, pád môže mať za následok zranenie, hospitalizáciu alebo dokonca stratu schopnosti žiť nezávisle. Tieto obavy postihujú rodiny a bránia seniorom zúčastňovať sa aktivít, ktoré ich bavia. Dobrou správou pre seniorov a ich rodiny je, že väčšine pádov sa dá predísť správnou prípravou a niekoľkými lacnými predmetmi. Pomocou nižšie uvedeného kontrolného zoznamu sa môžete prechádzať kľúčovými rizikovými oblasťami miestnosť po miestnosti a zistiť, aké zmeny je potrebné vykonať, aby sa zabránilo pádom. Akonáhle budete hotoví, nebudete sa musieť starať o to, že najbežnejšie riziká boli vyriešené.

Metóda 1 zo 6: kúpeľňa

PÁDY V KÚPEĽNE SÚ NAJČASTEJŠIE a môžu byť najnebezpečnejšie. Vodnaté pošmyknutie môže viesť k zničujúcemu pádu, ale väčšinu rizikových faktorov je možné vyriešiť niekoľkými jednoduchými položkami.

 1. 1
  Zahrňte sedadlo do sprchy, aby ste zabránili únave stáť v sprche. Vďaka tomu môže byť nastavenie batérií jednoduchšie a bezpečnejšie.
 2. 2
  Do sprchy/vane vložte podložky do kúpeľa. Mali by ste ich dať aj pred umývadlo a toaletu. Opravte netesnosti, ktoré môžu pochádzať z toalety, sprchy alebo umývadla. Kaluže môžu byť ťažko viditeľné a veľmi klzké. · ·
 3. 3
  Nainštalujte študijné držadlá do vane/sprchy a vedľa toalety.

Metóda 2 zo 6: spálňa

Aby ste zabránili únave stáť v sprche
Zahrňte sprchovacie sedadlo, aby ste zabránili únave stáť v sprche.

K PÁDOM V SPOLOČNOSTI K ČASTOJŠÍM výskytom dochádza v tme noci, preto je nevyhnutné správne osvetlenie. Dobrá organizácia môže tiež pomôcť znížiť, ako často vstávate, a znížiť pravdepodobnosť, že sa niečo pokazí.

 1. 1
  Pripojte nočné svetlá, aby osvetlili cestu medzi kúpeľňou a posteľou.
 2. 2
  Umiestnite lampu a bezdrôtový telefón na dosah postele.
 3. 3
  Na nočný stolík umiestnite ďalšie okuliare, aby ste videli, čo robíte, bez toho, aby ste vstali.
 4. 4
  Neporiadok a šnúry držte mimo podlahy, aby v tme nebolo o čo zakopnúť.
 5. 5
  Zaistite, aby sa plachty a prikrývky neťahali po podlahe, aby sa prekážky ešte viac znížili.

Metóda 3 zo 6: chodby a schodiská

NOC JE ČAS, KEĎ sú CHODY najnebezpečnejšie. Pomocou týchto rýchlych opatrení znížte pravdepodobnosť pádov v týchto veľmi cestovaných oblastiach.

 1. 1
  Používajte nočné svetlá, aby ste videli, kam kráčate, keď je tma.
 2. 2
  Veci skladujte v skriniach a policiach, aby ste sa vyhli neporiadku na chodbe.
 3. 3
  V závislosti od povrchového materiálu nainštalujte na okraje schodov protišmykové nášľapy alebo ich schody natrite výrobkom, ktorý obsahuje piesok pre extra priľnavosť.
 4. 4
  Zaistite a utiahnite zábradlia. Uistite sa, že sú dostatočne stabilné, aby uniesli vašu váhu, a pokiaľ je to možné, dajte ich na obe strany schodiska.

Metóda 4 zo 6: kuchyňa

Bránia seniorom zúčastňovať sa aktivít
Tieto obavy postihujú rodiny a bránia seniorom zúčastňovať sa aktivít, ktoré ich bavia.

Kuchyňa je ďalšou spoločnou oblasťou pre nebezpečenstvo pádu. Príprava jedla a upratovanie často zahŕňajú prechádzky, ohýbanie, vyvažovanie a viacúlohové práce, ktoré môžu viesť k nehodám. Pomocou nižšie uvedeného zoznamu je možné minimalizovať riziká náchylné k nehodám, aby ste sa mohli bezpečne sústrediť na varenie.

 1. 1
  Podlahové rohože zaistite, aby sa pri chôdzi neposúvali a nekĺzali.
 2. 2
  Usporiadajte skrinky a police tak, aby sa najpoužívanejšie položky nachádzali vpredu a nevyžadovali sa ohýbať ani sa k nim nedostávať. Ak je to možné, nepoužívajte stoličku, ale v prípade potreby urobte mimoriadnu opatrnosť pri dosahovaní vyšších skriniek alebo políc. Na vyváženie si vyberte robustnú schodovú stoličku s pevným madlom. Nikdy nestojte na stoličkách alebo doskách.
 3. 3
  Okamžite odstráňte rozliatie a neporiadok. Po vyčistení podláh sa uistite, že sú suché, a potom na ne choďte.

Metóda 5 zo 6: obývačka

Podlahové predložky s gumovým dnom alebo chápadlami na koberce
Používajte podložky a podlahové predložky s gumovým dnom alebo chápadlami na koberce, aby ste zabránili ich skĺznutiu pri chôdzi.

NEPLATNOSŤ A PREKÁŽKY NA CHODIČKE sú najčastejším nebezpečenstvom. Cieľom je vytvoriť obytný priestor s čistými pochodmi, obmedzeným neporiadkom a dobrým osvetlením.

 1. 1
  Usporiadajte nábytok a vyčistite podlahy, aby ste vytvorili jasnú pešiu cestu.
 2. 2
  Veďte elektronické káble pozdĺž stien alebo pod nábytkom, aby ste o ne nezakopli.
 3. 3
  Nekupujte ani nepoužívajte stoličky s otočnými alebo kolieskami. Nie je bezpečné sa z nich dostať von, a ak ich budete používať kvôli stabilite, môžu sa hrať pod vami.
 4. 4
  Používajte podložky a podlahové podložky s gumovým dnom alebo chápadlami na koberce, aby ste zabránili ich skĺznutiu pri chôdzi.
 5. 5
  Uistite sa, že vypínače alebo žiarovky sa dajú ľahko zapnúť hneď, ako vojdete do miestnosti. To zabraňuje tápaniu svetiel v tme.

Metóda 6 zo 6: exteriér domu

ZMENY SEASONÁLNEHO POČASIA MÔŽU VYTVORIŤ SCÉNÁRE, kde je pravdepodobnosť pádu vyššia. Udržujte riadnu údržbu pochodových povrchov a uistite sa, že sú k dispozícii zábradlia, ktoré vás podopierajú, aby ste znížili riziko pádu vonku.

 1. 1
  Udržujte trakciu po povrchu. Betónové povrchy by mali byť kartáčované, aby sa zvýšila trakcia a priľnavosť. Palubovú farbu naneste pieskom na drevené povrchy, aby neboli v daždi hladké.
 2. 2
  Utiahnite zábradlia, aby boli pevné a zaistené. S údržbou tu nemeškajte.
 3. 3
  Medzi garážou k domu umiestnite stropné svetlá, aby bola zaistená dobre osvetlená cesta. Ak nemáte stropné osvetlenie, rozhodnite sa pre osvetlenie cesty pomocou pozemných svetiel snímajúcich pohyb.

Veci, ktoré budete potrebovať

 • Pevné, priľnavé kúpeľňové podložky
 • Farba, ktorá obsahuje častice piesku
 • Nočné svetlá
 • Baterky
 • Sprchovacie sedadlo
 • Chyť tyče
Vylúčenie lekárskej zodpovednosti Obsah tohto článku nemá slúžiť ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, vyšetrenia, diagnostiky alebo liečby. Pred začatím, zmenou alebo ukončením akejkoľvek zdravotnej starostlivosti by ste mali vždy kontaktovať svojho lekára alebo iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Súvisiace články
 1. Ako zistiť, či je bolesť chrbta spôsobená svalom alebo diskom?
 2. Ako posilniť achilovky?
 3. Ako zmierniť rastúce bolesti?
 4. Ako docieliť, aby sa boľavé svaly cítili dobre?
 5. Ako diagnostikovať skoliózu dospelých?
 6. Ako posilniť zápästia?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail