Ako pomôcť blízkym s poruchou závislej osobnosti?

Môžete sa napríklad porozprávať doma
Môžete sa napríklad porozprávať doma, buď vy dvaja, alebo s inými prítomnými blízkymi.

Ľudia s poruchou závislej osobnosti (DPD) sú často popisovaní ako „priľnaví“. Cítia, že sa o nich treba starať, prejavujú akútne obavy z opustenia a správajú sa submisívne a pasívne až do takej miery, že sa nedokážu sami rozhodovať. Ak si myslíte, že váš blízky má DPD, prejavte svoje obavy a pokúste sa im pomôcť, pričom dávajte pozor, aby ste si nevytvorili nadmerné pripútanie.

Časť 1 z 3: vyjadrenie vášho záujmu

 1. 1
  Posaďte svojho milovaného. DPD je vážna porucha duševného zdravia a postihuje postihnutého, ale aj rodinných príslušníkov, priateľov a opatrovateľov. Všetkým zúčastneným stranám to môže spôsobiť značný emocionálny a psychický stres. Ak si myslíte, že milovaný môže mať DPD, zvážte zdieľanie svojich obáv úprimným, ale láskyplným spôsobom.
  • Vyberte si čas na rozhovor, keď ste vy a váš milovaný pokojní. Skúste to niekedy večer, po večeri alebo keď ste spolu doma.
  • Uskutočnite súkromný rozhovor, aby ste sa mohli otvorene vyjadriť. Môžete sa napríklad porozprávať doma, buď vy dvaja, alebo s inými prítomnými blízkymi.
 2. 2
  Prezentujte svoje obavy ako názor. Keď hovoríte, prezentujte svoje obavy zo vzorcov správania svojho milovaného. DPD sa vyznačuje „priľnavosťou“ a neschopnosťou rozhodovať sa bez pomoci - nadmerným spoliehaním sa na ostatných. Je to vážne a môže to viesť k dlhodobému narušeniu sociálneho života, vzťahov a práce. Snažte sa byť úprimní, ale nekonfliktní a milujúci.
  • Vyjadrite svoje obavy ako názor. Ľudia s DPD nemusia zdanlivo pôsobiť „choro“ alebo si uvedomujú, že existuje problém. Namiesto toho, aby ste povedali: „Toto správanie nie je normálne pre dospelého,“ povedzte niečo ako „Zdá sa, že máte problém robiť veci sami“.
  • Pretože ľudia s DPD majú často nízky pocit vlastnej hodnoty, používajte vyhlásenia „ja“ tak, aby ste neposudzovali čo najviac. Namiesto toho, aby ste povedali: „Nikdy za seba nepreberáte žiadnu zodpovednosť“, povedzte niečo ako „Všimol som si, že vás začne veľmi znepokojovať, keď sa budete musieť rozhodnúť sami. Prečo je to tak?“
  • Navrhnite svojmu blízkemu, aby sa porozprával s lekárom alebo navštívil terapeuta, tj „Zaujímalo by ma, či máš problém so závislosťou? Možno by bolo najlepšie o tom s niekým hovoriť.“
  Že vyhľadáte odbornú radu o probléme svojho blízkeho
  Môžete tiež premýšľať o tom, že vyhľadáte odbornú radu o probléme svojho blízkeho.
 3. 3
  Na poukázanie problému použite konkrétne príklady. Najlepším spôsobom, ako niekomu s DPD dokázať, že existuje problém, je použiť veľmi konkrétne príklady. Zamyslite sa nad prípadmi v minulosti, keď sa vás týkala závislosť vášho blízkeho. Povedzte, že ako vidíte, tieto príklady poukazujú na problém, ktorý treba liečiť.
  • Napríklad: „Všimol som si, že o sebe často hovoríš. Práve včera si povedal, že si bol dvakrát„hlúpy “.“
  • Alebo: „Bojím sa, pretože je pre teba také ťažké byť sám. Pamätáš si minulý rok, keď som chcel ísť na týždeň na dovolenku a ty si sa tak rozčúlil pri predstave, že si sám? Všetko som musel zrušiť.“
 4. 4
  Pokračujte so svojim blízkym. Jednou z ťažkostí s DPD je, že trpiaci sa veľmi snažia získať súhlas a podporu od ostatných. Môžu byť submisívni a pasívni, aj keď nesúhlasia, pretože sa boja straty blízkeho vzťahu. Pokračujte po diskusii. Váš milovaný možno navonok súhlasil so všetkým, čo ste povedali, ale neveril tomu ani nekonal podľa vašej rady.
  • Nemôžete niekoho prinútiť, aby vyhľadal liečbu. Zopakujte však svoje znepokojenie, ak milovaný nekonal a situácia pokračovala.
  • Môžete napríklad povedať: „Zamysleli ste sa nad tým, čo som povedal pred niekoľkými týždňami? Ste ochotní porozprávať sa o tom s lekárom?“

Časť 2 z 3: Denná pomoc

 1. 1
  Vykonajte malý prieskum na vlastnej koži. Ak si myslíte, že milovaný môže mať DPD, jednou z najdôležitejších vecí, ktorým môžete pomôcť, je vzdelávať sa. Získajte informácie o chorobe. Prečítajte si o jeho príznakoch a o tom, ako ovplyvňuje chorých. Skúste porozumieť tomu, čo váš milovaný prežíva a cíti.
  • Internet je skvelým počiatočným zdrojom. Môžete začať tým, že vyhľadáte na Googli „Závislá porucha osobnosti“ a prečítate si túto poruchu na renomovaných webových stránkach, ako sú Cleveland Clinic, National Alliance on Mental Illness a Merck Manual.
  • Vyhľadajte tiež knihy o tejto poruche. Skúste svoje miestne kníhkupectvo alebo knižnicu a požiadajte o zväzky na DPD. Niektoré tituly obsahujú Závislá osobnosť, Závislý pacient a Zdravá závislosť: Opieranie sa o druhých pri pomoci sebe.
  Budete musieť byť veľmi opatrní pri povolení poruchy
  Ak máte milovanú osobu s DPD, budete musieť byť veľmi opatrní pri povolení poruchy.
 2. 2
  Poraďte sa s odborníkmi na duševné zdravie. Môžete tiež premýšľať o tom, že vyhľadáte odbornú radu o probléme svojho blízkeho. Porozprávajte sa s odborníkmi v oblasti duševného zdravia, ktorí vedia o DPD, ako sú lekári, psychológovia, psychiatri. Títo ľudia nemusia byť schopní alebo ochotní hovoriť konkrétne o vašom blízkom, ale môžu odpovedať na vaše všeobecné otázky a poradiť vám s informačnou literatúrou a s tým, čo vám môže pomôcť.
  • Rozhovor s lekárom vás môže upozorniť na ďalšie črty DPD a na to, ako vás môžu ovplyvniť, ako napríklad emocionálne vydieranie, projekcia a zrkadlenie, testovanie vzťahov a niekedy dokonca aj krádež.
  • Nevieme, čo presne spôsobuje DPD. Môžete sa však tiež dozvedieť viac od odborníka na duševné zdravie o možných biologických, kultúrnych a psychologických faktoroch.
 3. 3
  Pozrite sa na možnosti liečby. Vážne zvážte aj preskúmanie toho, ako sa zaobchádza s DPD. Najbežnejšou liečbou DPD sú druhy terapií, najmä kognitívna behaviorálna terapia. Existujú však aj iné druhy, ako je skupinová terapia a psychodynamická terapia. Pokúste sa zistiť čo najviac o týchto rôznych prístupoch a o tom, čo môžu ponúknuť.
  • Vedzte, že zatiaľ čo niektorí ľudia s DPD užívajú lieky, tieto sú zvyčajne určené pre iné problémy, ktoré sa vyskytujú popri DPD, ako je úzkosť alebo depresia. Užívanie by malo byť tiež starostlivo monitorované, aby sa u jednotlivcov nevyvinula závislosť od liekov.
 4. 4
  Buďte ochotní v obmedzenej miere pristúpiť. Buďte pripravení a ochotní pomôcť podporiť liečbu vášho blízkeho. Môžete sa pripojiť tak, že vezmete svojho blízkeho na schôdzku alebo si budete s domácimi podávať ruky s domácimi prácami, najmä ak je váš milovaný v depresii. Uvedomte si však, že by ste si nemali príliš pomáhať.
  • Ak váš milovaný prechádza obdobím prestávky, môžete ponúknuť pomoc s vybavovaním, prácami, potravinami alebo inými bežnými aktivitami.
  • Vždy však majte na pamäti, že prílišná pomoc niekomu s DPD môže uškodiť. Keďže vyhľadávajú závislosť, mohli by ste poruchu povoliť a ešte zhoršiť.
  • Ponúknite však povzbudenie a milé slová. Váš milovaný ich bude potrebovať.
Ak sa rozhodnete svojmu blízkemu pomôcť
Ak sa rozhodnete svojmu blízkemu pomôcť, uistite sa, že úlohy sú zvládnuteľné a nie otvorené.

Časť 3 z 3: vyhýbanie sa nadmernému pripútaniu

 1. 1
  Uvedomte si riziko nadmerného pripútania. Ako už bolo povedané, ľudia s DPD bývajú veľmi pasívni a poddajní, aby získali súhlas ostatných. Oni rozvíjať nezdravé závislosti na iných ľudí a môže dokonca uchýliť k citové vydieranie chrániť vzťah. Ak máte milovanú osobu s DPD, budete musieť byť veľmi opatrní pri povolení poruchy.
  • Dávajte si pozor na prevzatie zodpovednosti za rozhodnutia, zaobchádzanie a záležitosti svojho blízkeho. Uvedomte si tiež, koľko času a pozornosti venujete svojmu blízkemu. Ľudia s DPD sú často veľmi potrební a hľadajú neustálu pozornosť a overovanie.
  • Podporujte autonómiu. Ľudia s DPD neveria svojej vlastnej schopnosti rozhodovať sa. Súčasťou zlepšenia je, aby sa naučili osobnej autonómii a prevzali zodpovednosť za seba. Nájdite spôsoby, ako to podporiť.
 2. 2
  Stanovte si limity zodpovednosti. Aby ste sa vyhli nadmernej závislosti, vynaložte maximálne úsilie na obmedzenie svojej úlohy v zaobchádzaní so svojim blízkym a v živote ako takom. To môže byť pre vás a vášho blízkeho bolestivé. Je to však nevyhnutné pri stanovovaní hraníc a pri výučbe autonómie vášho blízkeho.
  • Buďte ochotní pomôcť svojmu milovanému, ale stanovte si jasné limity. Napríklad: „Dobre, Adam, pomôžem ti s výskumnými terapeutmi, ale musíš zavolať a dohodnúť si stretnutie“ alebo „Som ochotný ťa priviesť k prvému stretnutiu, Gina. Potom sa už musíš riadiť sám.“
  • Ľudia s DPD môžu mať prospech z tréningu asertivity, aby sa naučili, ako sa postaviť za seba. Aj vy však môžete mať prospech z tréningu asertivity, aby ste sa vymanili z príliš závislého vzťahu.
 3. 3
  Pripojte sa k problémom, ktoré majú jasné začiatky a konce. Ak sa rozhodnete svojmu blízkemu pomôcť, uistite sa, že úlohy sú zvládnuteľné a nie otvorené. Uistite sa, že problémy majú jasné začiatky alebo konce. V opačnom prípade môžete začať pociťovať väčšiu zodpovednosť a znova umožniť svojmu milovanému.
  • Povedzte napríklad, že váš milovaný chce pomoc s vyvažovaním šekovej knižky. Radšej než na neurčitú dohodu, upresnite, že svojmu drahému ukážete, ako vyrovnať šekovú knižku raz a iba raz. Snažte sa nenechať sa vtiahnuť do emocionálnych problémov, ktoré s šekovou knižkou nesúvisia.
  • Skúste rovnakú techniku s inými problémami. Stanovte si určité limity, ako prispejete k vyriešeniu problému, a dodržujte ich.
Vylúčenie lekárskej zodpovednosti Obsah tohto článku nemá slúžiť ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, vyšetrenia, diagnostiky alebo liečby. Pred začatím, zmenou alebo ukončením akejkoľvek zdravotnej starostlivosti by ste mali vždy kontaktovať svojho lekára alebo iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Súvisiace články
 1. Ako sa vysporiadať s nedávnou hraničnou diagnózou?
 2. Ako prekonať vyhýbavú poruchu osobnosti?
 3. Ako rozpoznať príznaky mučeníckeho syndrómu?
 4. Ako zistíte, či má váš partner poruchu osobnosti?
 5. Ako liečiť poruchu osobnosti?
 6. Ako liečiť bludnú poruchu?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail