Ako liečiť miernu nadmorskú výšku?

Príznaky miernej nadmorskej výšky môžete zmierniť domácou starostlivosťou počas prvých 24 až 48 hodín
Príznaky miernej nadmorskej výšky môžete zmierniť domácou starostlivosťou počas prvých 24 až 48 hodín od vašej výškovej choroby.

Mierna výšková choroba nastáva, keď cestujete z nižšej nadmorskej výšky do asi 6300 metrov (1920,2 m) alebo vyšších. Tento stav je spôsobený redším vzduchom vo vyššej nadmorskej výške, čo vám sťažuje dýchanie. Príznaky miernej nadmorskej výšky môžete zmierniť domácou starostlivosťou počas prvých 24 až 48 hodín od vašej výškovej choroby. Môžete tiež vyskúšať liečbu kyslíkom a lieky. Existujú opatrenia, ktoré môžete urobiť, aby ste predišli výškovej chorobe, aby bolo vaše ďalšie stúpanie príjemnejšie a bezpečnejšie.

Metóda 1 z 3: domáca starostlivosť

 1. 1
  Zostup do nižšej nadmorskej výšky. Ak začnete pociťovať akékoľvek príznaky miernej výškovej choroby, ako napríklad bolesť hlavy, točenie hlavy alebo bolesť pľúc, mali by ste zostúpiť najmenej o 500 m alebo 1600 metrov. Vášmu telu tak poskytnete čas na aklimatizáciu na nadmorskú výšku a zmiernenie príznakov.
  • Mali by ste sa vyhnúť pokusom ísť do vyšších nadmorských výšok na dva až tri dni, alebo kým vaše príznaky nezmiznú. Vážna výšková choroba môže byť smrteľná, takže ak si všimnete, že sa vaše príznaky zhoršujú, uistite sa, že zostúpite do oveľa nižšej výšky.
  • K známkam ťažkej výškovej choroby patrí zmätenosť, ospalosť, kŕče, dýchavičnosť (aj keď je v pokoji), nemotornosť alebo ťažkosti s chôdzou, dvojité videnie, iracionálne správanie, bublanie v hrudníku a/alebo vykašliavanie bielej alebo ružovej penivej tekutiny.
 2. 2
  Piť veľa vody. Akonáhle zostúpite do nižšej nadmorskej výšky, mali by ste zostať hydratovaní pitím veľkého množstva vody. Vyhnite sa pitiu alkoholu, pretože vás môže ďalej dehydratovať.
  • Mali by ste sa tiež vyhnúť fajčeniu alebo vdýchnutiu (vrátane vapingu), ktoré nie sú liekom, pretože to vám môže sťažiť dýchanie. Môže to tiež zhoršiť vaše príznaky.
  Keď cestujete z nižšej nadmorskej výšky do asi 6300 metrov (1920,2 m) alebo vyšších
  Mierna výšková choroba nastáva, keď cestujete z nižšej nadmorskej výšky do asi 6300 metrov (1920,2 m) alebo vyšších.
 3. 3
  Nechajte telo odpočívať. Nerobte žiadne cvičenie ani intenzívne fyzické pohyby, pretože vaše telo potrebuje čas na zotavenie z výškovej choroby. Mali by ste odpočívať najmenej dva až tri dni, alebo kým vaše príznaky neustúpia.
  • Neužívajte lieky na spanie, ktoré vám pomôžu oddýchnuť si, keď máte nadmorskú výšku, pretože môžu spomaliť vaše dýchanie a spôsobiť komplikácie.

Metóda 2 z 3: použitie ošetrenia kyslíkom a liekov

 1. 1
  Používajte balený kyslík. Výškovú chorobu môžete liečiť pomocou fľaškového kyslíka alebo prenosných hyperbarických komôrok, známych aj ako vaky Gamow alebo Certec.; kyslík vo fľašiach by sa však nemal používať ako náhrada za zostup do nižšej nadmorskej výšky.
  • Zapnete vás zipsom do prenosnej hyperbarickej komory a potom sa komora pumpuje vzduchom. V komore zvyčajne strávite jednu až dve hodiny, kým príznaky nezmiznú.
  • V prípade výškovej choroby môžete so sebou nosiť prenosnú kyslíkovú komoru ako súčasť výbavy na vysokú nadmorskú výšku.
 2. 2
  Užívajte lieky proti chorobe. Môžete si tiež vziať antiemetikum, známy liek proti nevoľnosti, ktorý vám pomôže s príznakmi, ako je nevoľnosť alebo vracanie. Antiemetické lieky nájdete voľne dostupné v miestnej lekárni alebo lekárni.
  • Ak máte bolesti hlavy v dôsledku výškových chorôb, môžete si vziať aj lieky proti bolesti, ako je ibuprofén alebo paracetamol. Postupujte podľa pokynov na dávkovanie na štítku.
  Ak majú dokonca miernu výškovú chorobu
  Dostaňte svoje deti do nižšej nadmorskej výšky, ak majú dokonca miernu výškovú chorobu, najmä ak majú základné zdravotné problémy (napr
 3. 3
  Nechajte si od lekára predpísať lieky na nadmorskú výšku. Lieky na predpis proti nadmorskej výške môžete dostať aj od svojho lekára, pretože lieky na predpis sú často silnejšie ako voľne predajné tabletky. Najviac obyčajne predpísaná výška lieky je acetazolamid (Diamox), čo bolo preukázané, že zlepšujú symptómy mierne výšky choroby.
  • Ak sa u vás v minulosti vyvinula choroba miernej nadmorskej výšky, lekár vám môže predpísať dexametazón alebo nifedipín, ktoré môžu pomôcť stabilizovať krvný obeh v pľúcach.

Metóda 3 z 3: Predchádzanie výškovým chorobám

 1. 1
  Nechajte svoje telo aklimatizovať sa vo vysokých nadmorských výškach. Výškovej chorobe môžete predísť tým, že svojmu telu umožníte, aby sa po určitý čas adaptovalo na zmenu koncentrácie kyslíka vo vyšších nadmorských výškach. Pomalým tempom stúpajte na vyššie úrovne, aby si vaše telo zvyklo na nadmorskú výšku.
  • Začnite pod 10000 metrov a choďte radšej do vysokých nadmorských výšok, než šoférujte alebo lietajte. Pri výstupe alebo výstupe nad 10000 metrov by ste mali svoju výšku zvýšiť maximálne o 1000 metrov denne. Skúste si naplánovať odpočinkový deň na každých 3000 získaných metrov alebo každé tri dni stúpania.
  • Ak denne stúpate viac ako 1000 metrov, mali by ste spať v nižšej nadmorskej výške. Postupujte podľa mantry: „Vyšplhajte sa vysoko a spite nízko“.
 2. 2
  Zostaňte hydratovaní. Denne by ste mali vypiť najmenej tri až štyri litre alebo 12 až 16 šálok vody. To vám zaistí dobrú hydratáciu pri výstupe do vyšších nadmorských výšok.
  • Pri výstupe do vyšších nadmorských výšok by ste sa mali tiež vyhnúť konzumácii alkoholu, tabaku a práškov na spanie.
  • Snažte sa udržiavať diétu, ktorá pozostáva z viac ako 70% uhľohydrátov, pretože vám to zaistí dostatok živín vo vyšších nadmorských výškach.
  • Ak vám hrozí rozvoj nízkych hladín kyslíka v krvi, čo je zdravotný stav známy ako anémia, váš lekár vám môže odporučiť užívať doplnok železa, ktorý vám pomôže udržať optimálne hladiny kyslíka v krvi pri výstupe alebo túre.
  Najčastejšie predpisovaným liekom na nadmorskú výšku je acetazolamid (Diamox)
  Najčastejšie predpisovaným liekom na nadmorskú výšku je acetazolamid (Diamox), ktorý preukázateľne zlepšuje príznaky miernych výškových chorôb.
 3. 3
  Vezmite si so sebou nádrže na kyslík ako súčasť cestovného vybavenia. Ak plánujete výstup alebo turistiku nad 10000 metrov, mali by ste si so sebou vziať kyslíkové nádrže. Mali by ste mať dostatok kyslíka, ktorý vydrží niekoľko dní.
  • Kyslíkové nádrže si môžete kúpiť vo svojom miestnom vonkajšom obchode alebo online.

Otázky a odpovede

 • Existujú nejaké ďalšie lieky, ktorým by som sa mal vyhnúť, ak plánujem vysokohorské stúpanie?
  Vyhnite sa akýmkoľvek liekom alebo voľne predajným výrobkom, ktoré by mohli spôsobiť ospalosť. Patria sem sedatíva, prostriedky na spanie a lieky proti bolesti narkotického typu.
 • Aké opatrenia by som mal urobiť, ak mám astmu?
  Ľudia s akýmikoľvek chronickými pľúcnymi ochoreniami by sa mali vyhýbať vysokohorským výletom, pokiaľ ich nevyhodnotil odborník na pľúca a nemajú odporúčané vybavenie, pretože sú vystavení vysokému riziku vážnejšej výškovej choroby.
 • Aké lieky mám používať pre deti?
  Na bolesť hlavy použite acetaminofén alebo ibuprofén (vyhnite sa podávaniu aspirínu). Dostaňte svoje deti do nižšej nadmorskej výšky, ak majú dokonca miernu výškovú chorobu, najmä ak majú základné zdravotné problémy (napr. Astma). Navštívte svojho lekára čo najskôr.

Vylúčenie lekárskej zodpovednosti Obsah tohto článku nemá slúžiť ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, vyšetrenia, diagnostiky alebo liečby. Pred začatím, zmenou alebo ukončením akejkoľvek zdravotnej starostlivosti by ste mali vždy kontaktovať svojho lekára alebo iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Súvisiace články
 1. Ako liečiť ranu vytvorenú nabodnutým predmetom?
 2. Ako vyrobiť balíček s ľadovým gélom?
 3. Ako pripraviť bylinné obklady?
 4. Ako si vyrobiť horúcu podložku?
 5. Ako diagnostikovať roztrhané rameno?
 6. Ako vyliečiť ranu v nose?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail