Ako testovať krvácanie do hornej časti gastrointestinálneho traktu?

Najčastejšou príčinou krvácania do horného GI sú peptické vredy
Najčastejšou príčinou krvácania do horného GI sú peptické vredy, ktoré predstavujú 62% prípadov.

Existuje mnoho spôsobov, ako testovať krvácanie z horného gastrointestinálneho traktu (GI). Medzi ne patrí: vyhľadanie krvi vo zvratkoch, vyšetrenie krvi na vyšetrenie prípadnej anémie a vyšetrenie krvi vo vašej stolici, okrem iného. Ak váš lekár zistí, že strácate krv a máte podozrenie na krvácanie do hornej časti gastrointestinálneho traktu, je nevyhnutné pokračovať v lekárskom vyšetrení na určenie zdroja krvácania. Akonáhle je zdroj identifikovaný, môžete podľa potreby podstúpiť liečbu. Upozorňujeme, že ak dochádza k rýchlej strate krvi, je dôležité okamžite ísť na pohotovosť.

Časť 1 z 3: testovanie na prítomnosť krvi

 1. 1
  Vyhodnoťte prítomnosť krvi v akýchkoľvek zvratkoch. Ak sa vám vracia, všimnite si, či je to červená alebo tmavočervená farba. To môže naznačovať prítomnosť krvi vo vašich zvratkoch, čo môže byť znakom krvácania do horného GI. Ak vraciate krv, je dôležité ihneď navštíviť lekára.
 2. 2
  Vykonajte krvný test na anémiu. Ďalším spôsobom, ako zistiť, či strácate krv, je vykonať krvný test na meranie hladiny hemoglobínu. Ak máte nízky hemoglobín, nazýva sa to „anémia“, znamená to, že strácate krv, čo môže byť príčinou nízkeho počtu hemoglobínu.
  • Aj keď anémia (nízky hemoglobín) nemusí korelovať s krvácaním v hornom GI, je určite podozrivá z krvácania do tráviaceho traktu.
 3. 3
  Otestujte prítomnosť krvi v stolici. Krv z horného gastrointestinálneho krvácania sa najčastejšie prejavuje ako tmavá (často čierna) dechtová stolica. Krv v stolici môžete podozrievať na základe vzhľadu vašej stolice. Dá sa to tiež otestovať priamo prostredníctvom laboratórneho testu.
  • V laboratórnom teste (nazývanom FOBT - test na okultné vyšetrenie stolice alebo FIT test, ktorý je novšou verziou) odošlete do laboratória vzorku stolice.
  • Na stolicu sa potom pod mikroskopom pozrie na prítomnosť hemoglobínu.
  • Ak je test na hemoglobín pozitívny, koreluje to s výskytom krvi v stolici, čo môže byť veľmi dobre spôsobené krvácaním z horného GI.
  Ako testovať krvácanie z horného gastrointestinálneho traktu (GI)
  Existuje mnoho spôsobov, ako testovať krvácanie z horného gastrointestinálneho traktu (GI).
 4. 4
  Posúďte prítomnosť rizikových faktorov peptického vredu. Peptické vredy sú najčastejším zdrojom krvácania do horného GI (zodpovedného za 62%). Ak sa teda pokúšate otestovať alebo diagnostikovať krvácanie do horného gastrointestinálneho traktu, znalosť rizikových faktorov a pravdepodobnosti peptických vredov vám poskytne dobrú indikáciu, kde hľadať prvé miesto krvácania. Medzi rizikové faktory, ktoré naznačujú, že zdrojom krvácania môže byť peptický vred, patria:
  • Pozitívne testované na prítomnosť baktérií H. Pylori vo vašom žalúdku.
  • Užívanie liekov NSAID (nesteroidné protizápalové lieky, ako je Ibuprofen), ktoré predisponujú k tvorbe peptických vredov.

Časť 2 z 3: určenie zdroja krvácania do horného GI

 1. 1
  Rozhodnite sa pre endoskopiu horného GI. Horná gastrointestinálna endoskopia je miesto, kde je trubica vložená do pažeráka, cez žalúdok a do hornej časti tenkého čreva. Na jeho konci je kamera, ktorá umožňuje lekárovi preskúmať rôzne aspekty vášho horného gastrointestinálneho traktu.
  • Ak sa nachádza zdroj krvácania z horného GI, môže sa zastaviť aj endoskopiou horného GI, pretože trubicou je možné vykonať malé procedurálne opravy.
 2. 2
  Vykonajte „výplach žalúdka “. Pretože žalúdok (alebo iné oblasti horného gastrointestinálneho traktu) sa môže začať krvácať v prípade krvácania do horného gastrointestinálneho traktu, môže byť veľmi náročné vidieť a určiť zdroj krvácať pomocou endoskopie horného GI. Ak je výhľad zakrytý spojenou krvou, pravdepodobne sa vykoná výplach žalúdka.
  • To v podstate „vyčistí“ alebo „vypláchne“ krv zo žalúdka a gastrointestinálneho traktu, aby sa zlepšil výhľad a našiel sa zdroj krvácania.
 3. 3
  Uvedomte si možné príčiny krvácania do horného GI. Najčastejšou príčinou krvácania do horného GI sú peptické vredy, ktoré predstavujú 62% prípadov. Všimnite si toho, že užívanie NSAID (nesteroidné protizápalové lieky, ako je Ibuprofen) je jedným z hlavných rizikových faktorov krvácania z peptického vredu. Ak vám diagnostikujú peptické vredy, pravdepodobne vám odporučí vysadiť akékoľvek lieky, ktoré užívate, a nahradiť ich alternatívnymi liečebnými postupmi. Medzi ďalšie možné príčiny krvácania do horného GI patria:
  • Krvácanie z abnormálnych krvných ciev v pažeráku (nazývané „pažerákové varixy“)
  • Roztrhnutie krvných ciev v pažeráku v dôsledku sily, ako je silné vracanie (nazývané „Mallory-Weissove slzy“)
  • Rakovina žalúdka, pažeráka alebo čreva
  • Zápal alebo podráždenie žalúdka (nazývané „gastritída“)
  • Zápal alebo podráždenie hornej časti tenkého čreva (nazývané „duodenitída“)
  • Vred pažeráka
Efektívne zastaviť krvácanie
Kľúčom k liečbe krvácania do horného GI je identifikovať zdroj a efektívne zastaviť krvácanie.

Časť 3 z 3: Liečba krvácania do horného GI

 1. 1
  Najprv sa uistite, že sú vaše vitálne funkcie stabilné. Ak vám skutočne diagnostikuje krvácanie do horného GI, prvá vec, ktorú bude váš lekár chcieť urobiť, je zaistiť, aby ste boli stabilní. Inými slovami, on alebo ona sa bude chcieť uistiť, že stupeň straty krvi nespôsobuje pokles vášho krvného tlaku, zvýšenie srdcovej frekvencie a celkovo ohrozenie vašich životných funkcií, pretože stále viac a viac krvi strácate..
  • Váš lekár zmeria vaše vitálne funkcie vrátane srdcovej frekvencie, krvného tlaku, dychovej frekvencie a saturácie kyslíkom.
  • Ak sa obáva rýchlosti, s akou strácate krv, a/alebo stupňa straty krvi, s najväčšou pravdepodobnosťou vás pošlú do nemocnice, kde vás môžu v prípade potreby stabilizovať a/alebo resuscitovať.
 2. 2
  V prípade potreby sa rozhodnite pre transfúziu krvi. V závislosti od stupňa straty krvi budete možno potrebovať krvnú transfúziu, aby ste boli stabilní, kým sa lekári budú snažiť vyriešiť základnú príčinu krvácania do gastrointestinálneho traktu. Krvné transfúzie môže byť vykonané v nemocnici, ak je váš stav je závažný natoľko, aby bola odôvodnená.
 3. 3
  Vyriešte zdroj krvácania do horného GI. Kľúčom k liečbe krvácania do horného GI je identifikovať zdroj a efektívne zastaviť krvácanie. Všeobecne platí, že akonáhle je zdroj krvácania identifikovaný pomocou endoskopie horného gastrointestinálneho traktu a možného výplachu žalúdka, aby sa zlepšil výhľad kamery, lekári vykonajú niekoľko krokov na liečbu. Sú to tieto:
  • Injekcia epinefrínu v mieste krvácania. Epinefrín zužuje krvné cievy, čím sa znižuje prietok krvi do tejto oblasti a znižuje sa rýchlosť krvácania, ak sa krvácanie dočasne úplne nezastaví.
  • Pásik alebo sponka alebo iná forma „ligácie“ v mieste krvácania (inými slovami mechanizmus na uzavretie krvácania trvalejším spôsobom, než aký ponúka jednoduchá injekcia epinefrínu). To sa môže vykonať súčasne s endoskopiou horného gastrointestinálneho traktu, pričom na jeho zobrazenie sa použije kamera a na vykonanie postupu malé nástroje.
  Je určite podozrivá z krvácania do tráviaceho traktu
  Aj keď anémia (nízky hemoglobín) nemusí korelovať s krvácaním v hornom GI, je určite podozrivá z krvácania do tráviaceho traktu.
 4. 4
  Užívajte lieky PPI. Ukázalo sa, že lieky PPI (inhibítory protónovej pumpy) celkovo znižujú krvácanie a zlepšujú výhľad pri krvácaní v hornom GI. Aj keď ich mechanizmus účinku nie je úplne pochopený, váš lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkne tento liek buď na krátku dobu, alebo priebežne, v závislosti od povahy (a zdroja) vášho krvácania.
  • Ak sú zdrojom vášho krvácania peptické vredy, PPI sa pravdepodobne budú odporúčať dlhodobo, aby sa znížila pravdepodobnosť budúceho krvácania z vredov.
  • Tiež, ak vám diagnostikujú peptické vredy a máte pozitívny test na baktérie H. Pylori, môžete dostať antibiotiká na eradikáciu baktérií zo žalúdka.
 5. 5
  Podľa potreby dostávajte primerané následné opatrenia. Nakoniec je dôležité pochopiť, že u percenta ľudí dochádza po liečbe k opätovnému krvácaniu. Inými slovami, liečba (ako napríklad páskovanie, strihanie, atď.) Nie je vždy účinná pri dlhodobom riešení krvácania. Váš lekár vás môže nechať niekoľko dní v nemocnici, aby sledoval účinnosť liečby. Prípadne vám môže odporučiť, aby ste sa o niekoľko dní neskôr vrátili na kontrolné vyšetrenie, aby ste sa presvedčili, že neexistujú žiadne známky ďalšieho alebo opakujúceho sa krvácania.
Vylúčenie lekárskej zodpovednosti Obsah tohto článku nemá slúžiť ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, vyšetrenia, diagnostiky alebo liečby. Pred začatím, zmenou alebo ukončením akejkoľvek zdravotnej starostlivosti by ste mali vždy kontaktovať svojho lekára alebo iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Súvisiace články
 1. Ako liečiť ranu vytvorenú nabodnutým predmetom?
 2. Ako pripraviť bylinné obklady?
 3. Ako si vyrobiť horúcu podložku?
 4. Ako diagnostikovať roztrhané rameno?
 5. Ako vyliečiť ranu v nose?
 6. Ako zistiť, či strih potrebuje stehy?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail