Ako zabrániť nízkemu počtu krvných doštičiek?

Aby ste predišli nízkemu počtu krvných doštičiek, začnite tým, že sa vyhnete alkoholickým nápojom, ako je pivo, víno a tvrdý alkohol. Skúste do stravy zaradiť jedlá ako hovädzia pečeň, listovú a tmavozelenú zeleninu, strukoviny, obohatené cereálie, orechy a mliečne výrobky, aby ste zaistili dostatok folátu a B12, ktoré podporujú tvorbu krvných doštičiek. Je tiež užitočné znížiť príjem bieleho cukru a iných sladidiel. Toxické chemikálie, ako sú pesticídy, arzén a benzén, môžu spomaliť produkciu krvných doštičiek, preto je dôležité vyhnúť sa ich vystaveniu. Tipy od nášho spoluautora patológie na lieky na predpis, ktoré by mohli pomôcť, čítajte ďalej!

Ak je napríklad váš nízky počet krvných doštičiek reakciou na liek
Ak je napríklad váš nízky počet krvných doštičiek reakciou na liek, lekár vám môže predpísať iný liek, aby zistil, či vám to pomôže zvýšiť počet krvných doštičiek.

Veľmi nízky počet krvných doštičiek sa nazýva aj trombocytopénia. Krvné doštičky sú malé bezfarebné bunky v tvare doštičiek, ktoré pomáhajú krvnej zrazenine pri poškodení tkanív vášho tela, čo umožňuje tvorbu chrasty, ktorá poskytuje rámec pre hojenie. U ľudí s trombocytopéniou sa môžu drobné škrabance, porezania alebo pomliaždeniny stať vážnymi zraneniami, pretože krvácanie je ťažké zastaviť. Váš lekár zvyčajne môže pomocou fyzického vyšetrenia a krvného testu určiť, či máte nízky počet krvných doštičiek. Trombocytopénia sa niekedy vyskytuje z dôvodov, ktoré nie sú dostatočne objasnené, ale môže ísť o určitý typ autoimunitnej poruchy, ako v prípade idiopatickej trombocytopénie purpea (ITP). Našťastie existujú určité postupy, ktoré môžu pomôcť udržať počet krvných doštičiek na zdravej úrovni.

Metóda 1 z 3: Preventívne výbery životného štýlu

 1. 1
  Vyhnite sa alkoholickým nápojom, ako je pivo, víno a tvrdý alkohol. Alkohol môže poškodiť kostnú dreň a narušiť funkciu krvných doštičiek. Tiež spomaľuje produkciu nových krvných doštičiek vo vašom tele.
  • Silní konzumenti alkoholu majú obzvlášť pravdepodobne dočasný pokles počtu krvných doštičiek.
 2. 2
  Vyhnite sa vystaveniu toxickým chemikáliám. Nízky počet krvných doštičiek môže byť spôsobený vystavením toxickým chemikáliám, ako sú pesticídy, arzén alebo benzén, ktoré všetky spomaľujú produkciu krvných doštičiek. Ak vaša práca vyžaduje prácu s chemikáliami, ako sú tieto, vykonajte potrebné bezpečnostné opatrenia.
 3. 3
  Opýtajte sa svojho lekára na lieky, ktoré užívate. Niektoré lieky môžu spôsobiť nízky počet krvných doštičiek. Dokonca aj NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), ako je aspirín, naproxén (Aleve) a ibuprofén (Advil, Motrin), môžu mať vplyv na počet vašich krvných doštičiek. NSAID môžu tiež príliš zriediť vašu krv, čo je väčší problém, ak máte aj problémy s krvnými doštičkami. Nenechajte prestať brať lieky ste bol predpísaný bez súhlasu lekára.
  • Riedidlá krvi, ako je heparín, sú najčastejšou príčinou imunitne podmienenej trombocytopénie vyvolanej liekmi. Tento typ sa vyskytuje vtedy, keď lieky spôsobujú, že vaše telo produkuje príliš veľa protilátok, ktoré ničia vaše krvné doštičky.
  • Chemoterapeutické lieky a lieky proti záchvatom, ako je kyselina valproová, môžu spôsobiť neimunitnú trombocytopéniu vyvolanú liekmi. Tento typ sa vyskytuje vtedy, keď vaše lieky zabraňujú kostnej dreni produkovať dostatok krvných doštičiek.
  • Medzi ďalšie lieky, ktoré môžu interferovať s produkciou krvných doštičiek, patria: furosemid, zlato, penicilín, chinidín a chinín, ranitidín, sulfónamidy, linezolid a ďalšie antibiotiká.
  Vyhnúť sa nízkemu počtu krvných doštičiek
  Očkovanie proti týmto chorobám môže pomôcť zachovať vaše zdravie a vyhnúť sa nízkemu počtu krvných doštičiek.
 4. 4
  Dajte sa zaočkovať. Počet vašich krvných doštičiek môže ovplyvniť niekoľko vírusových ochorení, ako sú príušnice, osýpky, ružienka a kiahne. Očkovanie proti týmto chorobám môže pomôcť zachovať vaše zdravie a vyhnúť sa nízkemu počtu krvných doštičiek.
  • O očkovaní dieťaťa by ste sa mali porozprávať aj so svojim pediatrom. Väčšina detí je na očkovanie dostatočne zdravá.

Metóda 2 z 3: Medikovanie vašich symptómov

 1. 1
  Navštívte lekára pri nástupe symptómov nízkeho počtu krvných doštičiek. Lekár podá kompletný krvný obraz (CBC), ktorý ukáže stav červených krviniek, bielych krviniek a krvných doštičiek. Aby boli krvné doštičky považované za normálne, mali by byť v rozmedzí 1500 000-4 500000 na mikroliter krvi. Príznaky nízkeho počtu krvných doštičiek zahŕňajú nadmerné alebo ľahké podliatiny a povrchové krvácanie, ktoré sa prejavuje vyrážkou na koži. Medzi ďalšie výstražné značky patria:
  • Krvácanie, ktoré sa nezastaví po 5 minútach tlaku
  • Krvácanie z nosa, konečníka alebo ďasien
  • Krv v moči alebo pohyby čriev
  • Nezvyčajne silný menštruačný tok
  • Pocit závratu alebo závratu
  • Únava
  • Žltačka
 2. 2
  Ošetrite základný zdravotný stav. Pretože mnohé príčiny nízkeho počtu krvných doštičiek sú spôsobené chorobami alebo zdravotnými problémami, váš lekár vám predpíše vhodnú liečebnú cestu na liečbu tohto stavu. Je to efektívnejšie ako len liečiť symptómy.
  • Ak je napríklad váš nízky počet krvných doštičiek reakciou na liek, lekár vám môže predpísať iný liek, aby zistil, či vám to pomôže zvýšiť počet krvných doštičiek.
 3. 3
  Užívajte predpísané lieky. Váš lekár vám môže predpísať kortikosteroidy, ako je prednizón, ktoré pomáhajú spomaliť deštrukciu krvných doštičiek v tele. Toto je zvyčajne liečebný liek prvej voľby.
  • Váš imunitný systém môže byť tiež nadmerne funkčný a môže potláčať vaše krvné doštičky. V takom prípade vám lekár môže predpísať imunosupresíva.
  • Eltrombopag a romiplostim sú lieky, ktoré môžu vášmu telu pomôcť produkovať krvné doštičky.
  • Váš lekár vám môže tiež predpísať oprelvekin (značka Neumega) alebo iný liek, ktorý bol schválený na stimuláciu produkcie kmeňových buniek (a tým krvných doštičiek). Mnoho pacientov s rakovinou berie tento liek ako preventívne opatrenie, pretože je ľahké zabrániť nízkym krvným doštičkám, než ich vybudovať.
  • S týmto liekom existuje riziko vedľajších účinkov, takže váš lekár rozhodne, či ho predpíše, na základe posúdenia vášho rizika vzniku nízkeho počtu krvných doštičiek. Lekár tiež zváži, či máte problémy so srdcom, pretože medzi vedľajšie účinky lieku Neumega patrí zadržiavanie tekutín a búšenie srdca, ktoré môžu zhoršiť srdcové choroby. Ďalšie vedľajšie účinky môžu zahŕňať hnačku a iné zažívacie problémy.

Metóda 3 z 3: Vykonanie diétnych zmien

 1. 1
  Poraďte sa s lekárom alebo registrovaným dietológom. Predtým, ako urobíte akékoľvek významné zmeny vo vašej strave, aj keď si myslíte, že vaše zmeny budú zdravé, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom alebo registrovaným dietológom.
  • Pri plánovaní diétneho plánu je potrebné vziať do úvahy veľa zdravotných stavov a liekov na predpis, takže konzultácia s odborníkom vás udrží v bezpečí a zdraví.
  • Registrovaný dietológ je odborník, ktorý absolvoval vzdelávanie, školenia a dohľad v oblasti výživy. Dietológovia vám môžu pomôcť určiť plán zdravej výživy a kondície, ktorý bude zohľadňovať všetky vaše zdravotné stavy a lieky alebo doplnky, ktoré užívate.
  Aby ste predišli nízkemu počtu krvných doštičiek
  Aby ste predišli nízkemu počtu krvných doštičiek, začnite tým, že sa vyhnete alkoholickým nápojom, ako je pivo, víno a tvrdý alkohol.
 2. 2
  Vykonajte akékoľvek zmeny vo svojej strave pomaly. Postupné zavádzanie zmien do toho, čo jete denne, pomôže vášmu telu primerane sa prispôsobiť. Zmena stravy môže niekedy spôsobiť nepríjemné príznaky, pretože sa vaše telo prispôsobuje novým potravinám a eliminuje zvyšky starých jedál.
  • Vykonávanie postupných zmien tiež uľahčí akúkoľvek chuť na to, čo ste jedli, ako napríklad sladké pochúťky alebo slané občerstvenie.
 3. 3
  Jedzte potraviny obsahujúce folát. Folát je vo vode rozpustný vitamín B; kyselina listová a potravinový folát sú zdrojmi folátu. Nedostatok folátu môže spôsobiť, že vaša kostná dreň bude mať problémy s produkciou dostatočného počtu krvných doštičiek.
  • Odporúčaný denný príjem folátu sa líši, ale dospelí by mali mať zvyčajne 400 mcg až 600 mcg denne. Úplný zoznam odporúčaných denných dávok podľa vekových kategórií možno nájsť na National Institutes of Health stránkach tu.
  • Hovädzia pečeň, listová a tmavozelená zelenina, strukoviny, obohatené cereálie a orechy sú dobrým zdrojom folátu.
 4. 4
  Jedzte potraviny obsahujúce b12. Ak nekonzumujete dostatok vitamínu B12, vaša kostná dreň môže mať problémy s produkciou dostatočného počtu krvných doštičiek. Vitamín B12 je tiež nevyhnutný pre tvorbu červených krviniek.
  • Odporúčaný denný príjem B12 sa líši, ale dospelí by mali mať zvyčajne medzi 2,4 mcg a 2,8 mcg denne. Úplný zoznam odporúčaných denných dávok podľa vekových kategórií možno nájsť na National Institutes of Health stránkach tu.
  • B12 sa bežne nachádza v živočíšnych produktoch, takže vegetariáni a vegáni môžu potrebovať doplnok. K dobrým potravinovým zdrojom B12 patria mäkkýše, hovädzia pečeň, ryby, obohatené cereálie a mliečne výrobky.
 5. 5
  Jedzte probiotiká. Potraviny obsahujúce probiotiká, ako sú jogurty a fermentované potraviny, môžu pomôcť zlepšiť imunitný systém. Probiotické baktérie môžu tiež pomôcť regulovať imunitný systém, čo môže pomôcť ľuďom s autoimunitnými poruchami (častá príčina nízkeho počtu krvných doštičiek).
  • Dobrým zdrojom probiotík je jogurt so živými kultúrami, kefír (fermentované mlieko), kimchi (kórejská fermentovaná zelenina) a fermentované sójové výrobky, ako je tempeh, miso a natto.
 6. 6
  Jedzte vyváženú stravu z čerstvých potravín. Jedzte najrozmanitejšie potraviny, najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny. Široké stravovanie pomôže vášmu telu získať všetky živiny, ktoré potrebuje. Okrem toho sa snažte jesť lokálne; kupujte výrobky, keď je vo vašej oblasti sezóna. Získate nielen najčerstvejšie produkty, ale je aj menšia šanca, že bude obsahovať akékoľvek prísady alebo pesticídy, aby bol čerstvý aj na prepravu na dlhé vzdialenosti.
  • Často navštevujte obchod s potravinami a nakupujte čerstvé produkty, pretože obsah živín sa s časom znižuje. Namiesto toho, aby ste všetky nákupy vykonali v jeden deň, naplánujte si návštevu obchodu niekoľkokrát týždenne.
  • Vždy vyberajte čerstvé odrody pred mrazenými a konzervovanými potravinami. Napríklad, ak máte na výber medzi čerstvou kukuricou a klasovou kukuricou, choďte na čerstvú.
  Či máte nízky počet krvných doštičiek
  Váš lekár zvyčajne môže pomocou fyzického vyšetrenia a krvného testu určiť, či máte nízky počet krvných doštičiek.
 7. 7
  Vylúčte spracované a sladké potraviny. Nahraďte tieto potraviny celými, nespracovanými potravinami. Jedzte napríklad celozrnné cereálie, hnedú ryžu a celozrnné výrobky. Pri nákupe si znova prečítajte štítky výrobkov. Znížte množstvo bielej múky, bielej ryže a spracovaných potravín, ktoré konzumujete, pretože tieto boli „rafinované“ alebo zbavené povlaku bohatého na živiny.
  • Nezabudnite tiež obmedziť množstvo bieleho cukru, ktorý konzumujete, ako aj ďalších sladidiel, ako je fruktóza, kukuričný sirup a med. Rovnako obmedzte ovocie s množstvom cukru, vrátane manga, čerešní a hrozna, ako aj sladké ovocné šťavy. Cukor môže prispieť k podpore vysokej kyslosti v tele.

Tipy

 • Väčšina príčin nízkeho počtu krvných doštičiek nesúvisí s diétou. Napriek tomu, že zdravá strava je prospešná pre vaše celkové zdravie, nenahrádza lekárske konzultácie alebo liečbu.

Varovania

 • Ihneď navštívte lekára, ak na nohách alebo chodidlách uvidíte malé červené alebo purpurové bodky. Toto sa nazýva petechiae a je to menšie krvácanie, ktoré naznačuje nízky počet krvných doštičiek. Podobne, ak spozorujete krvácanie, ktoré sa zdá, že nepustí (napríklad krvácanie z nosa), mali by ste sa poradiť so svojím lekárom. Ženy, ktoré majú menštruáciu, by si mali dávať pozor na silný prúd, ktorý, zdá sa, neprestáva.

Komentáre (9)

 • ktrantow
  Tento článok pomohol, pretože príbuzný pociťuje tieto príznaky.
 • ian75
  Naozaj nápomocné. Vďaka sprievodcovi. Chcem vedieť viac.
 • iveta87
  Prial by som si, aby všetky webové stránky venovali čas analýze toho, ako ľahko by bolo možné získať bod.
 • lkapustova
  Toto ukázalo, ako vyhýbanie sa sladkým/nezdravým jedlám môže ovplyvniť počet krvných doštičiek.
 • cloydgreenfelde
  Vďaka tomuto článku mám predstavu o tom, čo spôsobuje nízky počet krvných doštičiek a ako konzervovať alebo zvýšiť počet krvných doštičiek.
 • lakingarnett
  Veľmi poučné a veľmi dobre navrhnuté pre ľahké čítanie.
 • dubuqueedward
  Od detstva som mal veľa zdravotných problémov. Teraz, keď máte 63 rokov (po prečítaní vášho článku), bolo zodpovedaných mnoho otázok. Skúsim vaše odporúčania. Ďakujem.
 • hchamplin
  Poznáte, čo sa deje s krvnými doštičkami.
 • ray29
  Pomáhalo to, keď venujete pozornosť tomu, čo bolo povedané. Je to jasné a ľahko sledovateľné.
Vylúčenie lekárskej zodpovednosti Obsah tohto článku nemá slúžiť ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, vyšetrenia, diagnostiky alebo liečby. Pred začatím, zmenou alebo ukončením akejkoľvek zdravotnej starostlivosti by ste mali vždy kontaktovať svojho lekára alebo iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Súvisiace články
 1. Ako zistíte pokojový srdcový tep?
 2. Ako zistiť, či máte mozgovú príhodu?
 3. Ako obnoviť zrak po cievnej mozgovej príhode?
 4. Ako získať silu do rúk späť po mŕtvici?
 5. Ako držať diétu pre obete mŕtvice?
 6. Ako chodiť po mŕtvici?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail