Ako liečiť bradavicu doma?

Na liečbu bradavice doma naneste vatový tampón namočený v jablčnom octe a prikryte ho obväzom. Pretože jablčný ocot má antivírusové vlastnosti, je veľmi účinný pri zabíjaní vírusu spôsobujúceho bradavice. Aplikujte to niekoľko dní, kým bradavica nezíska tmavú farbu a neodpadne. Alternatívne môžete bradavicu namočiť na 15 minút do vody a potom ju odlupovať pomocou pemzy. Akonáhle odložíte mäsitú časť bradavice, aplikujte 2 až 3 kvapky oleja z čajovníka dvakrát denne počas 3 až 4 týždňov, pretože to zničí infekciu a zabráni jej návratu. Ak chcete získať ďalšie rady od nášho spoluautora Medical, vrátane toho, ako odstrániť bradavicu pomocou prelisovaného cesnaku, čítajte ďalej!

Na liečbu bradavice doma naneste vatový tampón namočený v jablčnom octe
Na liečbu bradavice doma naneste vatový tampón namočený v jablčnom octe a prikryte ho obväzom.

Bradavice sú nezhubné (nerakovinové) kožné výrastky, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek na vašom tele. Bradavice spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV), ktorý infikuje hornú vrstvu pokožky drobnými ranami a odreninami. Bradavice sú nákazlivé a môžu sa šíriť pri kontakte, najmä u osôb s oslabeným imunitným systémom. Zbavenie sa bradavíc môže byť náročné, ale existuje množstvo potenciálne užitočných domácich liekov, ktoré môžete vyskúšať. Navštívte však svojho lekára, ak vám bradavice nezmiznú, zasahujú do vášho každodenného života alebo sú veľmi bolestivé alebo majú zmenený vzhľad.

Metóda 1 z 3: Liečba bradavíc doma

 1. 1
  Bradavicu odlúpnite pemzou, aby ste ju obrúsili. Jednou z najľahších a nákladovo najefektívnejších vecí, ktoré môžete urobiť na odstránenie bradavíc, je ich odlupovanie pemzou. Pemza je prirodzene abrazívna a funguje dobre tak, že v podstate zoškrabete alebo obrúsite bradavice, najmä tie na spodnej časti nôh (plantárne bradavice), ktoré tvoria hrubé prekrývajúce sa mozole.
  • Pemza je lacný spôsob odstránenia bradavíc nad povrchom kože, ale majte na pamäti, že bradavice majú „korene“ pod povrchom kože. Odlupujte preto väčšinu bradavíc pemzou a potom naplánujte aplikáciu zlúčeniny, ktorá zničí korene a zabráni jej opätovnému rastu.
  • Pred použitím pemzy ako exfoliátora bradavíc namočte okolitú pokožku do teplej vody asi na 15 minút, aby ste ju zjemnili-to je obzvlášť dôležité pre plantárne bradavice, ktoré ich prekrýva.
  • Pri použití pemzy na genitálne bradavice buďte veľmi opatrní kvôli zvýšenej citlivosti a tenšej koži na drieku penisu a stydkých pyskov. Na genitálne bradavice môže byť vhodnejšia malá šmirgľová doska.
  • Ľudia s cukrovkou alebo periférnou neuropatiou by nemali používať pemzu na ruky alebo nohy, pretože majú znížené pocity a môžu poškodiť okolité tkanivo.
 2. 2
  Na rozpustenie naneste trochu kyseliny salicylovej priamo na bradavicu. Ďalšou technikou na odstránenie mäsitej časti bradavice, ktorá sa objavuje nad povrchom kože (a mozoľov na plantárnych bradaviciach), je aplikácia voľne predajného prípravku s kyselinou salicylovou, ktorý je v lekárňach široko dostupný. Kyselina salicylová je typ keratolytika, čo znamená, že rozpúšťa keratín (proteín) povrchu bradavice a všetky mozoly, ktoré môžu pokrývať bradavicu. Zbavenie sa veľkej bradavice pomocou kyseliny salicylovej môže trvať niekoľko týždňov, takže kľúčom je trpezlivosť.
  • Keratolytiká tiež ničia/dráždia zdravú pokožku, preto buďte opatrní, keď nanášate tekutinu, gél, masť alebo náplasť. Pred aplikáciou kyseliny salicylovej (až dvakrát denne) namočte okolitú kožu a paličkou alebo šmirgľovou doskou napeňte väčšinu bradavice, aby liek lepšie prenikol do koreňov bradavice.
  • Výrobky z kyseliny salicylovej niekedy obsahujú kyselinu dichloroctovú (alebo trichlóroctovú), ktorá pomáha spáliť viditeľnú časť bradavice. Dávajte si však pozor, aby ste ho neaplikovali na okolitú zdravú pokožku.
  • Pre väčšinu bradavíc kúpte a používajte 17% roztok kyseliny salicylovej alebo náplasť s kyselinou salicylovou so silou 40%.
  • Bradavice nie sú považované za zdravotný problém a nemusia vyžadovať žiadnu liečbu, najmä ak nie sú bolestivé-niekedy zmiznú samy.
 3. 3
  Skúste kryoterapiu na zmrazenie bradavice a jej odstránenie. Kryoterapia znamená „zmraziť“ a je to bežne používaný postup rodinných lekárov a dermatológov, ako sa zbaviť bradavíc. Existujú však niektoré voľne predajné produkty tekutého dusíka, ktoré sú k dispozícii v kvapalnej alebo sprejovej forme (Compound W Freeze Off, Dr. Scholl's Freeze Away), ktoré môžete použiť doma. Aplikácia tekutého dusíka spôsobí najskôr pľuzgierik okolo bradavice, potom pľuzgier a bradavica asi po týždni odpadnú.
  • Aby bradavica nerástla, je spravidla potrebných viac aplikácií.
  • Kryoterapia znie bolestivo, ale zvyčajne spôsobuje iba mierne nepohodlie.
  • Tekutý dusík môže mierne zjazviť svetlú pokožku alebo spôsobiť tmavé škvrny u ľudí s tmavou pokožkou, takže pri aplikácii na bradavicu buďte opatrní.
  • Aplikácia ľadu je formou kryoterapie používanej na podvrtnutie a natiahnutie, ale nesnažte sa bradavice zmraziť kockami ľadu! Nie je to účinné a môžete si spôsobiť omrzliny.
 4. 4
  Bradavicu prilepte lepiacou páskou. Existuje mnoho neoficiálnych správ (a niektoré výskumy), ktoré tvrdia, že aplikácia bežnej lepiacej pásky na bežné a plantárne bradavice je účinnou liečbou, aj keď ako to môže fungovať, je stále záhadou. Bradavicu prilepte striebornou lepiacou páskou, potom ju niekoľko dní odlepte a vymeňte. Vzhľadom na nízke náklady, jednoduchú aplikáciu a nedostatok rizika to rozhodne stojí za vyskúšanie.
Použite olej z čajovníka na lokálne ošetrenie bradavice niekoľko týždňov
Použite olej z čajovníka na lokálne ošetrenie bradavice niekoľko týždňov.

Metóda 2 z 3: používanie bylinných liekov

 1. 1
  Na liečbu bradavice prikryte cesnakovým extraktom 2-3 krát denne. Cesnak je starodávny domáci liek, ktorý sa používal na mnohé ochorenia, aj keď sa nakoniec zistilo, že jeho silné antimikrobiálne schopnosti sú spôsobené chemikáliou, alicínom, ktorá môže zabíjať rôzne mikroorganizmy vrátane vírusov, ako je HPV. Surový, prelisovaný cesnak alebo výťažky z obchodu je možné aplikovať priamo na bradavice niekoľkokrát denne po dobu jedného týždňa alebo 2. Hneď ako ho aplikujete, prikryte ho obväzom na niekoľko hodín, kým ho nebudete musieť znova aplikovať. Skúste to urobiť večer pred spaním, aby sa alicín mohol hlboko vpiť do bradavice a dostať sa až k jej koreňom.
  • V štúdii z roku 2005 bolo zistené, že chloroformový extrakt z cesnaku po niekoľkých týždňoch úplne vylieči bradavice a ani po 4 mesiacoch sa neobjavil žiadny nový výskyt.
  • Ako alternatívu, aj keď menej účinnú na boj proti bradaviciam, možno kapsuly rafinovaného cesnaku užiť perorálne, ktoré napadajú HPV z krvného obehu.
 2. 2
  Na boj s bradavicou naneste olej thuja. Olej z tujy obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu stimulovať určité bunky vášho imunitného systému a sú účinné pri zachytávaní a zabíjaní vírusov alebo buniek infikovaných vírusom, čo pomáha pri ničení HPV a odstraňovaní bradavíc. Olej z tujy naneste priamo na bradavice, nechajte niekoľko minút absorbovať a potom prikryte obväzom. Opakujte dvakrát denne až niekoľko týždňov.
  • Olej z tuje je získaný z listov a koreňov západného červeného cédra. Je to starodávny ajurvédsky liek obľúbený pre mnohé choroby a stavy kvôli svojim silným antivírusovým vlastnostiam.
  • Majte na pamäti, že olej Thuja je zvyčajne veľmi účinný a môže ľahko podráždiť citlivú pokožku, čo je obzvlášť dôležité si uvedomiť, ak si ho nanášate na genitálne bradavice. Ak nanášate olej Thuja na citlivú pokožku, zvážte jeho zriedenie minerálnym olejom alebo olejom z treščej pečene.
  • Olej thuja sa často odporúča pre obzvlášť odolné bradavice, ktoré sú odolné voči iným liečebným postupom. Napriek tomu sú u týchto tvrdohlavých odrôd zvyčajne viditeľné významné výsledky po 1 až 2 mesiacoch dennej aplikácie.
 3. 3
  Použite olej z čajovníka na lokálne ošetrenie bradavice niekoľko týždňov. Olej z čajovníka je antimikrobiálny prípravok, ktorý tiež zvyšuje vašu imunitu, čo môže byť užitočné pri prevencii reinfekcie HPV. Začnite s 2-3 kvapkami oleja z čajovníka na bradavici, dvakrát denne po dobu najmenej 3-4 týždňov a uvidíte, ako to funguje.
  • Olej z čajovníka je v Austrálii a na Novom Zélande obľúbeným prírodným antimikrobiálnym a protizápalovým činom po mnoho generácií, ale v poslednom desaťročí sa stal známejším aj v severnej Európe.
  • Olej z čajovníka môže u niektorých obzvlášť citlivých ľudí spôsobiť dráždivé aj alergické kožné reakcie, ale prevalencia je veľmi zriedkavá.
  • Olej z čajovníka nikdy neužívajte perorálne, pretože môže byť jedovatý.
Ktoré môžete urobiť na odstránenie bradavíc
Jednou z najľahších a nákladovo najefektívnejších vecí, ktoré môžete urobiť na odstránenie bradavíc, je ich odlupovanie pemzou.

Metóda 3 z 3: kedy vyhľadať lekársku pomoc

 1. 1
  Ak ste si ošetrili bradavice, navštívte lekára, ale nezmiznú. Bradavice zvyčajne odchádzajú s domácou liečbou alebo samy. Ak ste si bradavicu liečili, ale nezlepšuje sa, porozprávajte sa so svojím lekárom, či nepotrebujete ďalšie ošetrenia. Váš lekár vám môže poskytnúť silnejšiu liečbu, než akú nájdete v obchode.
  • Môžu ošetriť vašu bradavicu vo svojej kancelárii a dokonca ju môžu odstrániť.
  • Váš lekár vám môže alternatívne ponúknuť topický krém na predpis.
 2. 2
  Ak bradavice zasahujú do vášho každodenného života, navštívte lekára. Niekedy sa na vašich rukách a nohách môžu vyvinúť bradavice, čo vám môže sťažiť vykonávanie vašich každodenných činností. Ak sa to stane, porozprávajte sa so svojím lekárom o možnostiach liečby, ktoré môžu pomôcť rýchlejšiemu uzdraveniu bradavice. Potom sa riaďte radami lekára, aby ste sa mohli vrátiť k svojim bežným aktivitám.
  • Lekárske ošetrenia môžu pomôcť vašej bradavici uzdraviť sa oveľa rýchlejšie ako pri domácom ošetrení.
 3. 3
  Ak sú bradavice bolestivé alebo majú zmenený vzhľad alebo farbu, vyhľadajte lekárske ošetrenie. Skúste si nerobiť starosti, ale môže to byť znakom toho, že to, čo máte, je vážnejšie ako bradavica. Napríklad je možné, že je vašou ranou rakovina kože. Navštívte svojho lekára, aby vám vyšetril pokožku, aby ste mohli získať správnu diagnózu. Potom prediskutujte možnosti liečby so svojím lekárom.
  • Môže to byť len bradavica, takže si pravdepodobne nemusíte robiť starosti. Je však lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať.
 4. 4
  Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak sa u vás náhle vyvinie viac bradavíc. Aj keď sa nemusíte báť, vznik niekoľkých bradavíc naraz môže byť znakom toho, že váš imunitný systém nefunguje správne. Váš lekár sa môže uistiť, že ste v poriadku. Ak je váš imunitný systém oslabený, váš lekár zistí, prečo, aby ste sa mohli zlepšiť.
  • Môžete mať napríklad infekciu, ktorá si vyžaduje liečbu, alebo môžete mať autoimunitnú poruchu.
Aplikácia tekutého dusíka urobí spočiatku pľuzgierik okolo bradavice
Aplikácia tekutého dusíka urobí spočiatku pľuzgierik okolo bradavice, potom pľuzgier a bradavica asi po týždni odpadnú.

Tipy

 • Vyhnite sa priamemu kontaktu s bradavicami, vrátane vašich vlastných, pretože sa môžu rozšíriť do iných oblastí vášho tela.
 • Na bradavice nepoužívajte rovnaký pemzu, ako na zdravú pokožku a nechty.
 • Po dotyku bradavíc alebo iných si starostlivo umyte ruky.
 • Neexistuje žiadny dôkaz, že jablčný ocot, banánové šupky, bielidlo, ananásová šťava, prášok do pečiva alebo bazalka fungujú na odstránenie bradavíc. Držte sa radšej overených nápravných opatrení.

Otázky a odpovede

 • Kde môžem kúpiť olej z čajovníka? Je k dispozícii vo väčšine drogérií?
  Olej z čajovníka je stále obľúbenejší. Mnoho menších drogérií to nesie. Olej z čajovníka nesie aj väčšina väčších drogérií a obchodných domov. Menšiu drogériu môžete požiadať, aby si čajovníkový olej objednala aj pre vás.

Vylúčenie lekárskej zodpovednosti Obsah tohto článku nemá slúžiť ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, vyšetrenia, diagnostiky alebo liečby. Pred začatím, zmenou alebo ukončením akejkoľvek zdravotnej starostlivosti by ste mali vždy kontaktovať svojho lekára alebo iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Súvisiace články
 1. Ako cvičiť ramená v joge?
 2. Ako používať jogurt s dobrými bakteriálnymi probiotikami?
 3. Ako sa stať profesionálnym cvičiteľom stresu pomocou jogy?
 4. Ako užívať pilulky z echinacey?
 5. Ako cvičiť jogu, aby ste si zlepšili beh?
 6. Ako vytvoriť meditačnú komoru?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail