Ako zvládnuť zotavenie z TBI (traumatické poranenie mozgu)?

Ak ste vy alebo niekto vo vašej starostlivosti trpeli traumatickým poranením mozgu (TBI)
Ak ste vy alebo niekto vo vašej starostlivosti trpeli traumatickým poranením mozgu (TBI), je dôležité zraneniu porozumieť a aké opatrenia je potrebné urobiť, aby sa zabezpečilo optimálne zotavenie.

Ak ste vy alebo niekto vo vašej starostlivosti trpeli traumatickým poranením mozgu (TBI), je dôležité zraneniu porozumieť a aké opatrenia je potrebné urobiť, aby sa zabezpečilo optimálne zotavenie. Vyliečenie z TBI môže byť mätúce a náročné pre pacienta, ale aj pre jeho blízkych. Predpovedanie dĺžky a rozsahu obnovy je náročné, existujú však konkrétne kroky, ktoré môžete urobiť, aby bol proces čo najhladší a najúspešnejší. Zotavenie môže zahŕňať prácu s radom terapeutov a dlhodobé zmeny životného štýlu v závislosti od rozsahu zranenia.

Časť 1 z 3: Správa počiatočného zotavenia z TBI

 1. 1
  Ihneď navštívte lekára. Každý TBI je iný. Ak máte podozrenie, že ste vy alebo váš blízky utrpeli traumu mozgu, okamžite navštívte lekára. Nielenže si potenciálne poranenie mozgu vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, ale môže dôjsť aj k mnohým ďalším traumatickým poraneniam, za ktoré by mal byť človek hodnotený. Ak je dôvod, aby sa lekár obával, ako napríklad otras mozgu, alebo ak je zranenie vážne (napríklad v dôsledku kómy), pacient bude pravdepodobne prijatý do nemocnice. Niektoré TBI budú mať za následok chirurgický zákrok, ale väčšina zotavenia sa uskutoční v rehabilitačných terapiách.
  • TBI môžu viesť k sekundárnym komplikáciám, ktoré môžu byť život ohrozujúce, ako je zápal pľúc. Vždy navštívte lekára, aby ste sa presvedčili, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
  • Niektoré TBI budú mať za následok chirurgický zákrok, ale väčšina zotavenia sa uskutoční v rehabilitačných terapiách.
  • Pacient môže byť prepustený z nemocnice v ten istý deň, ak je TBI veľmi malý; pacienti v kóme alebo vegetatívnom stave však môžu byť v zdravotníckom zariadení na neurčito.
 2. 2
  Určte typ TBI. Existujú rôzne druhy traumatických poranení mozgu a rôzne stupne závažnosti, od miernych po závažné. Lekár bude schopný určiť typ zranenia, ktoré ste vy alebo váš blízky zažili, a spolupracovať s tímom, ktorý pomôže uľahčiť rehabilitáciu a zotavenie. Uvedomte si tiež, že človek môže zažiť niekoľko rôznych typov zranení a vo viacerých oblastiach mozgu. Medzi TBI patrí:
  • Otras mozgu - najčastejší typ poranenia mozgu, otras mozgu môže, ale nemusí mať za následok stratu vedomia a môže byť spôsobený mnohými vecami, od úderu do hlavy až po bič. Osoba s otrasom mozgu sa môže cítiť ako omámená a môže mať dočasné alebo trvalé poškodenie. V niektorých prípadoch môže otras mozgu spôsobiť krvnú zrazeninu, ktorá môže byť smrteľná.
  • Kontúzia - zvyčajne je dôsledkom priameho úderu do hlavy, kontúzie je modrina alebo krvácanie do mozgu.
  • Coup -contrecoup - Ide o prípad, keď dôjde k pomliaždeniu v mieste nárazu do hlavy, ako aj do kontúzie na opačnej strane mozgu. Je to spôsobené tým, že náraz je dostatočne silný, aby spôsobil, že mozog narazí na opačnú stranu lebky.
  • Difúzny axonál - zahŕňa syndróm otraseného dieťaťa a poranenia spôsobené silnou rotačnou silou, napríklad pri dopravnej nehode. Trasenie spôsobuje roztrhnutie mozgu, čo môže spôsobiť, že mozog uvoľní chemikálie, ktoré spôsobia ďalšie škody. To môže viesť k dočasnému alebo trvalému poškodeniu, kóme alebo dokonca k smrti.
  • Penetrácia - je to vtedy, keď sila, napríklad guľka alebo nôž, prenikne do lebky a mozgu. Toto poháňa predmet do mozgu, ako aj vlasy, kožu, kosti a možno aj ďalšie trosky do mozgu.
 3. 3
  Zistite, čo môžete očakávať počas počiatočnej liečby. Liečba bude závisieť od typu a závažnosti TBI, ale zvyčajne sa akútna liečba zameriava na minimalizáciu akéhokoľvek sekundárneho poranenia a stabilizáciu pacienta. To je možné vykonať pomocou zariadení používaných na kontrolu opuchu a tlaku, ako je mechanická ventilácia. Na upokojenie pacienta, kontrolu akýchkoľvek záchvatov a niekedy aj na vyvolanie kómy je možné použiť lieky.
 4. 4
  Zoznámte sa s rehabilitačným tímom. Poranenia mozgu sú komplikované a zotavenie je takmer vždy mnohostranné. Bez ohľadu na to, či išlo o jednoduchý otras mozgu alebo o oveľa závažnejšie zranenie, bude pacient pravdepodobne spolupracovať s tímom špecialistov, ktorí zaistia bezproblémové zotavenie. Získajte mená a telefónne čísla každého člena tímu, ako aj umiestnenie ich jednotlivých kancelárií, ak ich majú. Títo špecialisti môžu zahŕňať:
  • Fyziater, lekár so špecializáciou na rehabilitáciu
  • Neuropsychológ, ktorý sleduje zmeny v správaní pacienta
  • Rehabilitačná sestra, ktorá poskytuje starostlivosť o pacienta
  • Fyzioterapeut, ktorý pomáha pacientovi obnoviť fyzické schopnosti, ako je rovnováha a držanie tela
  • Ergoterapeut, ktorý pomáha zhodnotiť schopnosť pacienta vykonávať každodenné funkcie, ako je rozpočtovanie a varenie
  Kostí a prípadne ďalších trosiek do mozgu
  Tým sa predmet dostane do mozgu, ako aj vlasov, pokožky, kostí a prípadne ďalších trosiek do mozgu.
 5. 5
  Zostaň v kľude. Pacienti liečení na TBI sú často agitovaní ľahko a bez predchádzajúceho upozornenia. Ak ste rodinným príslušníkom alebo opatrovateľom, pripravte sa na to. Nezabudnite byť s danou osobou trpezliví a hovoriť pomaly, kedykoľvek ju oslovíte.
  • Dotyk môže byť niekedy upokojujúci, ale môže tiež veľmi dráždiť osobu, ktorá sa zotavuje z TBI. Ako sprievodcu použite reakciu pacienta na dotyk.
  • Ak je reakcia pacienta pre vás mätúca alebo znepokojujúca, porozprávajte sa so svojím lekárom o súkromí, aby ste získali informácie o tom, čo sa s pacientom v súčasnej dobe môže diať.
 6. 6
  Vyhnevaný si urobte čas. To je dôležité pre pacienta aj pre jeho blízkych. Niekto, kto sa zotavuje z TBI, môže byť väčšinu času zmätený a vyrovnáva sa s mnohými zmenami a emóciami, s ktorými sa ťažko vyrovnáva. Ak sa začne hnevať alebo byť podráždený, alebo je milovaný frustrovaný, keď sa o neho stará, pacientovi by mal jemne dopriať nejaký čas osamote, aby sa upokojil.
  • U pacienta je jasné, že mu je poskytnutý určitý čas a priestor pre seba. Skúste komunikovať, že nie je trestaný alebo že sa na neho jeho milovaný nehnevá.
 7. 7
  Vytvárajte dlhodobé plány s traumatickým sociálnym pracovníkom. Traumatický sociálny pracovník pomôže rodine zostaviť plán na zvládnutie dlhodobého uzdravenia. Môže rodine pomôcť zistiť, akú starostlivosť bude pacient potrebovať, a kto za to bude zodpovedný.
  • Trauma sociálny pracovník môže pomôcť rodina porozumieť a plánovať finančný aspekt zaoberajú zotavenie pacienta.
  • Traumatický sociálny pracovník tiež pomôže rodine pri plánovaní prepustenia pacienta z lekárskych a rehabilitačných zariadení.

Časť 2 z 3: zvládnutie prvých šiestich mesiacov po TBI

 1. 1
  Prechod zo zdravotníckeho zariadenia. V závislosti od závažnosti TBI sa to môže stať deň alebo dva po zranení, alebo týždne alebo mesiace potom. Pacienti môžu byť poslaní priamo domov z nemocnice alebo môžu najskôr prejsť do rehabilitačného zariadenia.
  • Lekári a rehabilitačný tím určia, kedy je pacient pripravený na prechod, na základe svojho zdravia a pokroku.
  • Buď trpezlivý. Tráviť veľa času v nemocnici môže byť náročné, ale je dôležité, aby pacient zostal pod lekárskou starostlivosťou a dohľadom, kým nebude pre neho definitívne bezpečné vrátiť sa domov.
 2. 2
  Prijmite nekonzistentný pokrok. Zotavenie z TBI je najrýchlejšie a najviditeľnejšie v prvých šiestich až deviatich mesiacoch po zranení. Potom sa môže pokrok výrazne spomaliť, stať sa menej zrejmým alebo dokonca stagnovať. Vždy, keď pacient prejavuje známky pokroku, môže to byť vzrušujúce a povzbudzujúce, ale nebuďte prekvapení, ak niekedy ustúpi.
  • Veci, ktoré sa zdajú byť znakmi pokroku, môžu byť niekedy iba náhoda, ako napríklad nedobrovoľné svalové kontrakcie.
  • Pacient môže veľmi tvrdo pracovať na obnovení motorických schopností alebo reči. Možno má energiu urobiť niečo raz alebo dvakrát, ale potom sa zdá, že ustúpi, keď ho únava vyčerpá.
  • Buďte povzbudiví a trpezliví. Pacient bude pravdepodobne frustrovaný z rýchlosti jeho zotavovania. Milovaní by mali byť jemní a dať mu vedieť, že sa mu darí a že tempo jeho zotavenia je prirodzené. Ak je to možné, pacient by sa mal snažiť byť trpezlivý aj sám so sebou a akceptovať, že cesta k uzdraveniu môže byť pomalá.
 3. 3
  Cvičte dobré spánkové návyky. TBI môže radikálne zmeniť prirodzený spánkový cyklus človeka. Niekto, kto vždy tvrdo spal, môže byť zrazu veľmi ľahký spáč. Mnoho pacientov s TBI sa prebúdza uprostred noci alebo majú iné problémy so spánkom.
  • Nacvičujte si chodenie do postele každú noc v rovnakom čase v tmavej, tichej miestnosti. To môže pomôcť spánku ľahšie prísť.
  • Pri zotavovaní sa z TBI sa spravidla treba vyhnúť tabletkám na spanie; lekár pacienta však môže predpísať mierne antidepresíva alebo iné lieky, ktoré pomôžu zmierniť vážne problémy so spánkom.
  Trasenie spôsobuje roztrhnutie mozgu
  Trasenie spôsobuje roztrhnutie mozgu, čo môže spôsobiť, že mozog uvoľní chemikálie, ktoré spôsobia ďalšie škody.
 4. 4
  Pripojte sa k skupine podpory. Pre blízkych, ktorí sa starajú o niekoho po dlhom zotavení, môže byť podporná skupina významným zdrojom útechy. Byť niekým jediným alebo primárnym opatrovateľom môže byť vyčerpávajúce a veľmi stresujúce. Rovnako tak zotavenie sa z poranenia mozgu a život s ním môže byť frustrujúce a ťažko opísateľné pre tých, ktorí ho nezažili. Vyhľadajte miestnu alebo online skupinu podpory a spojte sa s ostatnými na vašej pozícii.
  • Existujú špecifické podporné skupiny pre opatrovateľov, rodinných príslušníkov a pacientov s TBI.
  • Vaše rehabilitačné centrum alebo tím vás pravdepodobne môže spojiť so skupinou, ak máte problém nájsť ju.
 5. 5
  Vykonajte logopédiu pre anomiu. V závislosti od závažnosti poranenia môže mať pacient problémy s tvorbou slov alebo s vybavovaním si správnych slov pre danú situáciu. Toto môže byť jedna z najviac frustrujúcich častí obnovy pacienta, pretože obmedzuje jej schopnosť komunikovať o svojich potrebách a skúsenostiach.
  • Ak je reč pre pacienta problémom, uistite sa, že je logopéd v rehabilitačnom tíme.
  • Logopédia môže byť veľmi vyčerpávajúca, aj keď nie je fyzicky únavná. Nikdy netlačte na pacienta, aby cvičil nad rámec svojich možností. Môže ju to podráždiť alebo odradiť.
 6. 6
  Vykonajte pracovnú terapiu. Ergoterapia pomáha pacientovi získať späť schopnosti, ktoré potrebuje na to, aby žil nezávisle alebo aspoň s minimálnou starostlivosťou. Môže zahŕňať veci, ako je varenie, nakupovanie a starostlivosť o ďalšie každodenné úlohy.
  • Pri stredne ťažkom až ťažkom poranení mozgu bude ergoterapeut pravdepodobne súčasťou rehabilitačného tímu.
  • V závislosti od závažnosti poranenia a vyhliadok pacienta na uzdravenie nemusí byť schopný obnoviť určité kapacity. Môže napríklad požadovať 24 -hodinovú starostlivosť, pretože už nie je schopný živiť sa, šoférovať ani používať verejnú dopravu, odpovedať na telefón ani robiť iné veci, ktoré umožňujú človeku žiť nezávisle.

Časť 3 z 3: riadenie dlhodobého zotavenia

 1. 1
  Udržujte očakávania realistické. To môže byť najťažšia časť obnovy z TBI. Pacientka aj jej blízki by samozrejme chceli úplné uzdravenie a aby sa to stalo rýchlo; Po deviatich mesiacoch zotavenia je však načase prispôsobiť sa tomu, ako bude život odteraz pravdepodobne pokračovať.
  • Ak pacient stratil značnú kapacitu alebo nezávislosť, môže to ona aj jej rodina pociťovať ako ťažkú stratu a prežiť sedem fáz smútku.
  • Lekári stále nedokážu s určitosťou predpovedať, aká bude dĺžka alebo rozsah uzdravenia pacienta s TBI; Faktory ako vek, IQ, akademický výkon v škole a miesto a závažnosť zranenia sú však často dobrými ukazovateľmi.
  • Deti a tínedžeri majú často väčšiu šancu na dlhodobé uzdravenie, pretože ich mozog je tvárnejší a odolnejší ako dospelí.
 2. 2
  Implementujte plány dlhodobej starostlivosti. Akonáhle pacient a jeho rodina akceptujú mieru, do akej sa pacient pravdepodobne zotaví, mali by byť zavedené dlhodobé stratégie. To môže znamenať, že sa pacient presťahuje k rodine, najme opatrovateľov na plný úväzok alebo pacientovi nájde domov v zariadení pre asistovaný život. V prípadoch, keď sa pacient úplne alebo takmer úplne zotavil, môže potrebovať iba príležitostnú pomoc, ale môže pokračovať v nezávislom živote.
  • Náklady, geografia a schopnosť rodiny venovať pacientovi čas budú mať vplyv na to, aká by mala byť najschodnejšia dlhodobá stratégia.
  • Pokiaľ je to možné, nechajte pacienta určiť, aký bude jeho dlhodobý plán. Začnite tým, že zistíte, aké sú jeho osobné preferencie, a pokúste sa zistiť, ako je to možné.
 3. 3
  Využite asistenčné technológie na maximum. Pacient môže mať prospech z technológií, ako je invalidný vozík alebo špecializovaná klávesnica. Tieto veci nemusia byť úplne nevyhnutné, ale môžu pacientovi výrazne uľahčiť život. Mohla napríklad znova získať schopnosť chodiť, ale únava, ktorú jej to spôsobuje, nemusí stáť za námahu.
  • Opýtajte sa svojho rehabilitačného tímu, aké pomocné technológie by mohli byť vhodné na dlhodobé zotavenie.
Existujú rôzne typy traumatických poranení mozgu
Určte typ TBI. Existujú rôzne typy traumatických poranení mozgu a rôzne stupne závažnosti, od miernych po závažné.

Tipy

 • TBI môže zmeniť život pacienta aj jeho rodín. Buďte pripravení na dlhé, nepredvídateľné zotavenie.
 • Urobte si čas sám, kedykoľvek budete potrebovať. Či už ste osoba, ktorá má skúsenosti s TBI, alebo opatrovateľ, z procesu obnovy môžete byť frustrovaní a unavení. Vezmite si priestor na dýchanie a buďte sami sebou, kedykoľvek je to potrebné.

Varovania

 • Aj pri najmenších TBI určite navštívte lekára. Po ceste môžu nastať komplikácie alebo vnútorné problémy, ktoré nie sú okamžite zrejmé.
 • TBI často vedie k pomalšiemu reakčnému času. Prevádzka auta alebo ťažkého zariadenia príliš skoro po TBI môže mať za následok vážne zranenie alebo smrť.

Otázky a odpovede

 • Poskytne mi diagnostika z magnetickej rezonancie skutočnú diagnózu a bude moja konverzná porucha relevantná?
  Poruchy konverzie zvyčajne ovplyvňujú zručnosti a schopnosti. Osoba s diskom CD nemusí byť schopná chodiť alebo môže „zabudnúť“, ako hovoriť. Jednou zo základných diagnostických charakteristík konverznej poruchy je, že stav nemožno vysvetliť inou chorobou alebo chorobnými procesmi. MRI nediagnostikuje choroby, ale pomáha odhaliť abnormality. Diagnóza by prišla od lekára, ktorý je oboznámený s diagnostickými zobrazovacími štúdiami a s osobnou anamnézou pacienta (vrátane CD) a komplexom symptómov.

Vylúčenie lekárskej zodpovednosti Obsah tohto článku nemá slúžiť ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, vyšetrenia, diagnostiky alebo liečby. Pred začatím, zmenou alebo ukončením akejkoľvek zdravotnej starostlivosti by ste mali vždy kontaktovať svojho lekára alebo iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Súvisiace články
 1. Ako minimalizovať účinky syndrómu karpálneho tunela?
 2. Ako liečiť nespavosť kognitívnou behaviorálnou terapiou?
 3. Ako vyliečiť nespavosť?
 4. Ako sa vysporiadať s nespavosťou?
 5. Ako používať Shiatsu na tenznú bolesť hlavy?
 6. Ako sa vysporiadať s migrénou?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail