Ako si vybrať, aby bol šťastný?

Aby ste sa rozhodli byť šťastní, najskôr zapracujte na prijatí seba tým, že uznáte, že máte právo byť šťastný, aj keď nie ste dokonalí a robíte chyby. Staňte sa svojim najväčším fanúšikom a vyskúšajte niečo podobné, ako keď sa pozriete do zrkadla a poviete si: „Zaslúžim si byť šťastný, a to budem robiť.“ Namiesto toho, aby ste sa pozastavovali nad svojimi chybami, skúste im odpustiť, že ste ich urobili, a pozerajte sa na ne ako na príležitosti na učenie. Ak si chcete zachovať pozitívny prístup, precvičujte si myslenie šťastných myšlienok tým, že budete meditovať o tom, za čo ste vďační, a uprednostnite svoje šťastie tým, že sa naučíte povedať nie veciam, ktoré nechcete robiť. Ak chcete získať ďalšie rady, napríklad ako zistiť, čo vás robí šťastnými, čítajte ďalej!

Že máte právo byť šťastný
Aby ste sa rozhodli byť šťastní, najskôr zapracujte na prijatí seba samého tým, že uznáte, že máte právo byť šťastný, aj keď nie ste dokonalí a robíte chyby.

Felicità, bonheur, felicidad, hamingja; bez ohľadu na meno, šťastie je len o vás; urobíte voľbu tak, aby ste boli šťastní, a budete z nej ťažiť, a nikdy nebudete túto voľbu ľutovať. Rozhodnutie byť šťastný môže zmeniť váš život spôsobmi, ktoré by ste možno nečakali.

Metóda 1 z 3: Buďte so sebou spokojní

 1. 1
  Uznajte svoje právo byť šťastný. Predtým, ako začnete byť všeobecne šťastní, musíte veriť, že je v poriadku, keď ste šťastní. Musíte akceptovať, že možno nie ste dokonalí a možno ste urobili chyby, ale stále máte právo usmievať sa, smiať sa a cítiť radosť a vzrušenie.
  • Skúste sa pozrieť do zrkadla a povedzte si: „Zaslúžim si byť šťastný, a to budem robiť“.
  • Každý deň si do denníka napíšte potvrdenie o svojom práve byť šťastný.
  • Na niektoré kartičky s poznámkami napíšte „Je v poriadku byť šťastný“ a umiestnite ich na miesto, kde ich často uvidíte (napríklad v kúpeľňovom zrkadle, chladničke, rohu televízora atď.).
 2. 2
  Staňte sa svojim najväčším fanúšikom. Je v poriadku, keď si myslíš, že si skvelý, milý, zábavný, cool, čokoľvek. Mať rád sám seba nie je len v poriadku, ale ukazuje to aj dobré sebavedomie. Keď sa máte radi a oslavujete sa, je pre vás jednoduchšie cítiť sa šťastný.
  • Zdokumentujte svoje úspechy. Napíšte si o nich do denníka, fotografujte, ukladajte pamiatky. Či už je to malý alebo veľký úspech, zdokumentujte to ako pripomienku toho, aký ste úžasný. Keď sa na tieto veci pozriete spätne, budete spokojní sami so sebou.
  • Oslávte svoje úspechy. Uznanie svojich úspechov vám pomôže pozrieť sa na seba pozitívnejšie a vo všeobecnosti vás môže urobiť šťastnejšími v živote. Poplácajte sa po pleci, doprajte si večeru, film atď.
 3. 3
  Prejdite okolo svojich chýb. Učte sa zo svojich chýb, ale nenechajte ich zasahovať. Rozhodnite sa odpustiť sebe; ak to neurobíte, budete mať naďalej pocit, že si šťastie nezaslúžite.
  • Pochopte, že každý, dokonca aj vy, robíte chyby. Povedzte si: „Som človek. Urobil som chybu. Chyby sa učím. A zaslúžim si byť šťastný, aj keď som urobil chybu“.
  • Zamyslite sa nad svojimi chybami ako s príležitosťami na vzdelávanie, namiesto toho, aby ste ich vnímali ako dôkaz toho, aký ste hrozný človek. Vyhnite sa svojim chybám a zistite, čo ste sa zo situácie naučili a ako z vás táto skúsenosť urobila lepšieho človeka.
  • Zbavte sa chýb, ktoré ste urobili a ktoré nemožno zmeniť alebo sú v dávnej minulosti. Teraz s nimi nemôžete nič urobiť, takže ich nenechajte zablokovať svoje budúce šťastie.
 4. 4
  Prestaňte sa snažiť zapôsobiť na ostatných. Snaha potešiť ostatných a splniť ich očakávania vo vás môže vyvolať stres a nešťastie zo seba a zo života. Nastavte si vlastné očakávania a zamerajte sa na to, aby ste boli šťastní.
 5. 5
  Zistite, čo vás robí šťastnými. Vedieť, čo vás skutočne robí šťastnými, vám uľahčí robiť veci, ktoré vás robia šťastnými. Preskúmajte všetky aspekty svojho života (práca, škola, rodina, sociálne, atď.) A nájdite činnosti, ľudí a skúsenosti, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári.
  • Myslite na veľké veci (ako napríklad povýšenie) a malé veci (napríklad na dúhu), ktoré vás bavia.
  • Zamyslite sa nad vecami, ktoré vás bavili v detstve, aj nad vecami, ktoré sa vám páčia teraz.
  • Čo vás na týchto veciach robí šťastnými? Možno napríklad radi chodíte na výlety, pretože vám umožňuje vidieť jednoduchú krásu života. Alebo možno radi trávite čas so svojou rodinou kvôli pocitu prepojenia, ktorý vám to dáva.
  • Zistite, ako môžete zažiť viac šťastných zážitkov. Zamyslite sa nad tým, ako môžete robiť veci, ktoré vás bavia, a pamätajte si, že je v poriadku, ak ich robíte.
  • Začnite preberať osobnú zodpovednosť za seba a svoju situáciu. Starajte sa o svoje zdravie, vzťahy a financie.
Začnite každý deň s myšlienkou
Začnite každý deň s myšlienkou, že to bude dobré a budete sa cítiť šťastní.

Metóda 2 z 3: Rozhodnutie myslieť šťastne

 1. 1
  Vyznajte, že je to dobrý deň. Spôsob, akým pristupujete k dňu, mu môže udať tón. Myslíte si, že to bude hrozný deň, potom budete celý deň hľadať veci na podporu svojho myslenia. Na druhej strane, ak sa rozhodnete, že to bude dobrý deň, budete prekážky brať krok za krokom a budete šťastnejší.
  • Začnite každý deň s myšlienkou, že to bude dobré a budete sa cítiť šťastní. Rozmyslite si niečo, niekoho alebo niečo, čo vám vyčarí úsmev na tvári, skôr ako ráno vstanete z postele.
  • Celý deň premýšľajte o veciach, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári. Pripomeňte si, že je to dobrý deň. Urobte vedomé rozhodnutie, aby ste si udržali dobrú náladu po celý deň.
  • Nikdy nepovažujte deň za „zlý deň“. Za deň môže nastať zlý moment (alebo dva), ale existuje aj niekoľko dobrých alebo prinajmenšom slušných chvíľ.
 2. 2
  Vyberte si dobrý prístup. Váš postoj k niečomu ovplyvňuje to, ako sa k tomu postavíte a často aj to, čo z toho získate. Namiesto toho, aby ste svojou mysľou nechali naplniť negatívne myšlienky, snažte sa byť pozitívni. Rozhodnite sa, že sa v maximálnej možnej miere pokúsite nájsť dobro v každej osobe a situácii.
  • Buďte maximálne trpezliví, chápaví a nápomocní.
  • Skúste v ťažkých situáciách nájsť pozitívnu stránku alebo trochu humoru. Aj keď niekedy môže byť ťažké nájsť „striebornú podšívku“, samotný pokus o to vám môže pomôcť uviesť veci na správnu mieru, odbúrať stres a zvýšiť šťastie.
  • Smejte sa na sebe, keď robíte niečo hlúpe alebo dokonca trápne. Rozhodnutie pozerať sa na seba s úsmevom namiesto kritiky je dôležitým krokom k tomu, aby ste boli šťastnejší.
 3. 3
  Nenechajte sa nikým strhnúť. Niekedy sa zdá, že ľudia môžu zo situácie vypustiť zábavu, ako aj spôsobiť, že sa zo seba budete cítiť zle. Pamätajte si, že nemôžete ovládať nikoho iného, ale môžete ovládať svoje vlastné šťastie.
  • Skúste obmedziť svoj čas okolo negatívnych ľudí. Ak sa im nemôžete vyhnúť, držte pozitívne myšlienky vo svojej mysli, keď ste okolo nich.
  • Nakoniec ste sami sudcom, takže nenechajte nikoho negativitu, aby znížila vaše sebavedomie. Negatívne myšlienky o sebe nerobia nič iné, iba bránia vašej ceste za šťastím.
  • Pripomeňte si, že ich zlý prístup je ich problémom. Nie je to presný odraz situácie alebo vás.
 4. 4
  Oceňujte pozitívne veci v živote. Výskum naznačuje, že vďačnosť za dobré veci v živote vám môže pomôcť byť šťastnejším človekom. Či už sú veľké (vaša práca a váš domov) alebo malé (parkovacie miesto blízko vchodu do obchodu), rozhodnite sa byť vďační za dobré veci, ktoré máte a ktoré sa vám dejú, a nesústreďte sa na to negatívne.
  • Venujte pár minút denne meditácii alebo si predstavte všetko, čo vás rozosmeje alebo poďakuje.
  • Vytvorte si zoznam vecí, za ktoré ste vďační, a dajte ho tam, kde ho môžete často vidieť, napríklad na stôl alebo do zrkadla v kúpeľni. Pridajte veci vždy, keď môžete, a občas si zoznam prezrite.
  • Na konci dňa buďte vďační za to, čo sa stalo, bez ohľadu na to, ako zle to môže vyzerať. Ako kedysi povedal Buddha: „Vstaňme a buďme vďační, pretože ak sme sa dnes veľa nenaučili, aspoň sme sa trochu naučili, a ak sme sa nenaučili málo, aspoň sme neochoreli. „A ak sme ochoreli, aspoň sme nezomreli; buďme teda všetci vďační.“
Čo vás skutočne robí šťastnými
Vedieť, čo vás skutočne robí šťastnými, vám uľahčí robiť veci, ktoré vás robia šťastnými.

Metóda 3 z 3: Rozhodnite sa správať šťastne

 1. 1
  Poznáte život s úsmevom. Úsmev je jedným z najľahších spôsobov, ako sa rozhodnúť správať sa šťastne. Fyzický akt úsmevu môže v skutočnosti pomôcť okamžite zlepšiť vašu náladu. Snažte sa teda usmievať sa celý deň.
  • Počúvajte hudbu, pri ktorej sa usmievate počas každodenného dochádzania.
  • Vymýšľajte humorné veci, aby ste sa na tvári usmiali.
  • Usmievajte sa na ľudí, ktorí vám skrížia cestu po celý deň.
 2. 2
  Urobte zo svojho šťastia prioritu. Pokúšať sa byť šťastný z vás môže urobiť skutočne šťastnejšieho človeka. Aj keď nemusíte byť sebeckí a neláskaví, rozhodne sa snažte byť si istí, že na seba myslíte a zapájate sa do vecí, ktoré vás robia šťastnými. Naplánujte si čas na tieto veci. Rovnako ako na schôdzku alebo na inú udalosť, dajte si ich do kalendára a urobte z nich prioritu.
 3. 3
  Naučte sa hovoriť „nie“. Je v poriadku nerobiť veci, o ktorých sa cítiš, že sú v rozpore s tvojím šťastím. Aj keď pravdepodobne nemôžete povedať „nie“ všetkému, čo nechcete robiť, je v poriadku príležitostne odmietnuť veci, ktoré vás skutočne nebavia.
  • Ak sa prihlásite ako dobrovoľník k niečomu, čo by ste naozaj nechceli, skúste povedať: „Prepáčte, ale nebudem môcť. Som už príliš predĺžený“.
  • Ak vám nie je príjemné priamo povedať „nie“, skúste povedať: „Rád by som vám pomohol, ale nechcem sa zaviazať k niečomu, čo by som možno nedokázal. Ukážte mi, ako to vyhovuje moje plány a dám vám vedieť “.
 4. 4
  Ukážte svoj súcit. Ľudia vo všeobecnosti predpokladajú, že šťastní ľudia robia pekné veci. Robenie láskavých vecí a niekedy jednoducho správnych vecí vás skutočne môže urobiť šťastnejším človekom. Rozhodnite sa byť milí, spravodliví a podľa možnosti pomáhať druhým.
  • Vyberte si, že budete každý deň rozjasňovať cudzincovi, či už ide o kompliment, držanie otvorených dverí niekomu, kto má plné ruky práce, alebo dobrovoľníctvo v polievkovej kuchyni.
  • Ak je to možné, pomôžte ľuďom, ktorí sú šikanovaní, podpichovaní alebo sa len ťažko dostávajú do života. Zamyslite sa nad tým, ako nešťastní sa vo svojej situácii môžu cítiť.
  • Odpustite druhým za malé veci, ktoré urobili zle. Často sa držíme drobných sťažností. Rozhodnutie presunúť sa za tieto pocity je nielen súcitné, ale kľúčové pre posilnenie vlastného šťastia.
 5. 5
  Zúčastnite sa zmysluplných aktivít. Zmysluplné činnosti sú tie, ktoré dávajú nášmu životu účel a definíciu. Môžu to byť čokoľvek, od rozhovoru s priateľom a prehĺbenia tohto vzťahu až po vyskúšanie nového športu. Rozhodnutie venovať sa zmysluplným aktivitám môže zvýšiť vaše šťastie tým, že vám dodá pocit úspechu a prepojenosti.
  • Zúčastnite sa hodiny alebo skupiny, v ktorej sa môžete nielen naučiť niečo nové, ale možno aj nadviazať nové priateľstvá; napríklad bojové umenia, jazyková trieda alebo knižný klub.
  • Dobrovoľne pracujte v miestnej komunitnej organizácii alebo agentúre. Využite príležitosť nielen na to, aby ste sa podelili o svoje schopnosti, ale aj ako príležitosť na nadviazanie nových kontaktov.
  • Vykonávanie niečoho osobného alebo súkromného, ako je meditácia, môže mať zmysel aj v tom, že vám to do života prinesie mier a pohodu.
 6. 6
  Správajte sa k sebe dobre. Rozhodnúť sa správať šťastne znamená tiež rozhodnúť sa správať k sebe správne. Je ťažké mať dobrý prístup, podieľať sa na čomkoľvek alebo sa dokonca usmievať, keď nemáte energiu alebo sa nemôžete sústrediť. Rozhodnite sa robiť veci, ktoré vám umožnia byť šťastnými.
  • Doprajte si dostatok spánku. Nedostatok spánku môže mať množstvo škodlivých účinkov na vaše fyzické, duševné a emocionálne zdravie. Zaistenie dostatočného spánku môže výrazne zlepšiť vaše šťastie.
  • Rozhodnite sa jesť výživné jedlá a občerstvenie. Niektoré potraviny môžu v našom tele zvýšiť (alebo znížiť) chemikálie, ktoré môžu ovplyvniť našu náladu. Rozhodnutie jesť zdravé jedlá a výživné občerstvenie vám môže pomôcť zlepšiť celkovú náladu a dlhodobé šťastie.
  • Venujte sa fyzickej aktivite. Fyzická aktivita je v tejto chvíli osvedčeným prostriedkom na posilnenie nálady a energiu. Pravidelná fyzická aktivita z vás časom môže urobiť všeobecne šťastnejšieho človeka tým, že zníži stres a obavy o zdravie.
  • Doprajte si každú chvíľu. Či už ide o dovolenku po tom, čo dokončíte veľkú správu, alebo malý bonbón, pretože sa rozhodnite urobiť pre seba niečo pekné jednoducho preto, že vám to urobí radosť.
Ako začnete byť všeobecne šťastní
Predtým, ako začnete byť všeobecne šťastní, musíte veriť, že je v poriadku, keď ste šťastní.

Tipy

 • Ak sa cítite uviaznutí v rovnakej starej koľaji, dajte si pauzu. Môžete sa ísť prejsť niekam, kde ste ešte neboli, zamieriť do zábavného parku alebo cestovať po celom svete.
 • Radujte sa z maličkostí; dlho tu nebudú.
 • Buďte vždy otvorení akémukoľvek druhu zmeny, pretože každé dvere skrývajú nepredstaviteľné príležitosti.

Varovania

 • Niekedy, nech robíte čokoľvek, nebudete sa cítiť šťastní. Môže to byť depresia a ak máte akékoľvek varovné príznaky, mali by ste navštíviť lekára.
Vylúčenie lekárskej zodpovednosti Obsah tohto článku nemá slúžiť ako náhrada odbornej lekárskej pomoci, vyšetrenia, diagnostiky alebo liečby. Pred začatím, zmenou alebo ukončením akejkoľvek zdravotnej starostlivosti by ste mali vždy kontaktovať svojho lekára alebo iného kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka.
Súvisiace články
 1. Ako nájsť svoje šťastie?
 2. Ako sa uspokojiť s málom?
 3. Ako si naplánovať svoje budúce šťastie?
 4. Ako sa udržať vyrovnaný a šťastný?
 5. Ako vytvoriť šťastie?
 6. Ako si vybudovať návyk na šťastie?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail